Планираните бюджетни съкращения в САЩ, комбинирани с политическите битки за посоката на фискалната политика ще доведат до слаб икономически ръст в САЩ, съобщава Ройтерс, цитирайки изследване на Националната асоциация за бизнес икономика.

Експертите очакват до 2,4% разширяване на икономическия растеж на страната до края на годината. Повече от 95% от анкетираните 49 специалисти смятат, че мерки, свързани с фискалната политика ще понижат ръста на брутния вътрешен продукт (БВП).

Правителството на САЩ влиза в период на тежки решения за посоката на бюджетната си политика, припомня новинарската агенция. Ако Конгресът не действа с конкретни мерки, то от 1 март в сила влизат нови автоматични съкращения в бюджета на стойност 85 млрд. долара. По-късно през март и в средата на май изтичат още два законодателни акта – възможностите за финансиране на правителството и за увеличаване на тавана на суверенния дълг.

Затягането на фискалната политика цели да понижи федералния дефицит до 900 млрд. долара за тази година, спрямо 1,09 трлн. долара за същия период на миналата година.