Независими експерти по правата на човека на ООН осъдиха това, което според тях е „принудително психиатрично лечение“, наложено на десетки критици на правителството в Беларус след президентските избори преди пет години, пише БГНЕС.

През 2020 г. бившата съветска държава беше обхваната от огромно протестно движение срещу президента Александър Лукашенко, което предизвика безмилостни репресии срещу опонентите.

Руският съюзник Лукашенко е на власт от 1994 г. и спечели седми пореден мандат през януари на избори, осмивани от опозиционери в изгнание и западните сили като „фарс“ и „измама“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Двадесетте експерти, които са назначени от Съвета по правата на човека на ООН, но не говорят от името на световната организация, заявиха, че са получили информация за поне 33 случая, в които съдилищата са постановили наказание.

В групата са включени пет жени, а най-възрастният човек е на 77 години, допълват специалистите, сред които е и специалният докладчик на ООН за положението с правата на човека в Беларус Нилс Муйжниекс.

„Процесът, водещ до преместване за принудително психиатрично лечение, не е прозрачен и поражда сериозни съмнения дали подобни премествания са мотивирани от медицински или политически съображения“, добавиха те, цитирани от АФП.

Твърди се, че съдебните процеси, които завършват с прехвърляне в психиатрични болници, се провеждат при закрити врати, докато засегнатите лица се държат „без комуникация и под неограничената власт на главния лекар“.

„За разлика от затворниците в пенитенциарните заведения, те са лишени от свобода за неопределен период от време и не могат да поискат помилване или предсрочно освобождаване“, се казва в изявлението.

„Според получените доклади осем лица, прехвърлени за принудително психиатрично лечение, са били освободени“, се допълва в него.

„Най-малко 25 други лица остават в изолация и няма информация за тяхната съдба или местонахождение, което поражда опасения за евентуалното им насилствено изчезване.“

Експертите заявиха, че са в контакт с Беларус и я призоваха да позволи на задържаните да имат достъп до правно представителство за „ефективни средства за защита, за да оспорят лишаването им от свобода“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK