На 26 април се навършиха 38 години от аварията в АЕЦ „Чернобил“. За експлозията обаче не се разбира в продължение на три дни. На 29 април Русия излиза с първо признание за инцидента. Министерският съвет на СССР разпространява съобщение, в което се признава, че е имало „известно изтичане на радиоактивни вещества“ и че при аварията са загинали двама души.

В първите години на XXI век от призрачен град Припят постепенно започва да се превръща в атракция. Всяка година близо 5000 души напускат украинската столица Киев с малък автобус, за да отидат на необичайна екскурзия в „карантинната зона“.

Алена Килдишова е сред екскурзоводите, които познават Припят по-добре и от родния си град Киев. Започва да се занимава с това, след като тя самата отива на дневна обиколка в призрачния град.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„След като се прибрах вкъщи от екскурзията, си мислих за пътуването и осъзнах, че да ходя там като турист през цялото време не е това, което наистина искам. Тогава си казах: „Мога да стана екскурзовод, говоря езици, защо да не стана?“, разказа за btvnovinite.bg Алена.

Снимка: bTV

Обиколките, които тя прави, започват от село Дитятки в Киевска област. Цената за дневен групов тур е около 50 долара на човек, докато частните стигат и до 700 долара.

„Имаше хора, които все искат да отидат някъде и да пипнат нещо. В Припят има виенско колело. Много е известно, всички го знаят, има негови снимки навсякъде. Хората не осъзнават, че понеже то е направено от желязо, е радиоактивно. Желязото е поело в себе си толкова високи нива на радиация, че въпреки всички опити, все още не е безопасно“, разказва Алена.

Снимка: bTV

Сред основните правила по време на пътуването в града са носенето на дълги панталони и блузи, а всеки турист е оборудван и с дозиметър – устройство, което измерва радиацията.

„Като не можехме да спрем някой от това да прави нелегални неща, които наистина са незаконни в Припят - например да седнеш на виенското колело, защото това те прави заплаха и за останалите - звъняхме на полицията и така екскурзията приключваше за тези хора“, казва още екскурзоводът.

Снимка: bTV

На 16 февруари 2022 г. обаче тя несъзнателно прави последния си тур.

„Всички получихме официално изявление от забранената зона, че мястото няма да работи в продължение на месеци, защото имало да свършат някакви работни дейности там. Такива дейности се извършваха сутрин или преди 12 ч. Докато ние бяхме в 30-километровата зона, през това време 10-километровата беше затворена – някъде до средата на деня. След това отивахме там с туристите, след като всичко беше готово“, разказва тя.

Снимка: bTV

Така едва седмица по-късно Припят претърпява още един шок. На 24 февруари - първият ден от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, АЕЦ "Чернобил" е окупирана и остава под руски контрол до 1 април.

„Имахме камери на пунктовете. Те предаваха на живо и така можехме да видим как руснаците навлизат в затворената Чернобилска АЕЦ. Помня как танковете минаваха по пътя, по който допреди седмица аз минавах с колата, за да си взема туристите. Мисля, че в този момент разбрах, че историята ми с АЕЦ "Чернобил" завинаги е приключила“, спомня си Алена.

Тя заминава за Великобритания. Помага ѝ приятелска двойка, с която се запознава на един от туровете в Припят.

„За да получиш виза за там, трябва да имаш спонсор. Спонсорът трябва да е гражданин на Великобритания. Той ти дава стая в неговата къща за поне първите 6 месеца, както и те подкрепя финансово при нужда“, разказва Алена.

Тя все още живее там, но вече в собствено жилище, в което се изнася едва след половин година живот с позната на нейните приятели от екскурзиите в Припят. Мечтае един ден да може отново да се върне там и да продължи да прави това, което обича – да запознава хората с града.