Вашингтон стана първият щат в Америка, който одобри използването на човешкото тяло за компостиране, пише "Гардиън". Методът е алтернатива на погребването или кремацията.

Лицензирани предприятия ще смесват телата със субстанции като дървени стърготини и слама, като част от натурален и органичен процес. Резултатът ще е около две ръчни колички "човешка почва".

Близките на починалите хора ще имат правото да задържат получената почва, по същия начин, както биха приели прахта след кремация. Привържениците на идеята казват, че по този начин се дава смисъл на телата ни след като починем. Те са на мнение, че методът е природосъобразен и алтернатива на кремацията, след която се отделят въглероден диоксид и прахови частици във въздуха.

Идеята, превърнала се в законодателна инициатива, идва от Катрина Спейд, която след завършването си в Университета в Масачузетс, започва да изучава погребалната индустрия. Тя базира идеята си за "човешка почва" на обикновените практики на компостиране на добитък през годините.

Тя допълнила процеса след като открила, че дървени стърготини, слама и люцерна образували смесица от азот и въглерод, която, придружена с човешко тяло, забързва процеса на естествения компост.

През 2017 г. Спейд основава "Рикомпоус", за да представи обществено идеята си. До сега законът във Вашингтон разрешаваше само кремация или погребване. Новият закон влиза в сила през май 2020 г. и ще позволява "човешко компостиране", както и хидролиза.