Одрин се превърна в разпределителен център за помощите, които се изпращат за пострадалите от земетресението в Турция. В пограничния град са открити два приемателни пункта, които приемат помощи, включително и от България. 

Културният център в Одрин е един от пунктовете за помощи, разкрит в града. Там буквално на всяка минута пристигат хора от града, които носят помощи, разказа специалният пратеник на bTV Мария Георгиева. 

Доброволци заедно с общински служители, около 600 на брой по сметки на общината, са ангажирани с получаването на помощите, с тяхното сортиране, с пълненето им в кашони. След което всеки един кашон се запечатва, слага му се етикет, за да се знае какво има вътре, товари се на камиони и потегля към пострадалите райони. Организацията, която е създадена, е изключително стройна. Там пристига и голяма част от помощите, които са събрани в България.

В културния център в Одрин прииждат хора от целия град, всеки с някаква помощ. 

От Одрин тръгват помощите за пострадалите градове
Снимка: bTV

„Нямам близки в района на земетресението, но кадрите, които видях, дълбоко ме разтърсиха. Реших да купя  детски  дрехи и завивки за оцелелите“, казва Али Акън.

Пунктът за помощи отваря в 8 сутринта и работи до два през нощта. Дареното се сортира опакова в кашони. Всяка дрешка и всеки кашон минава през ръцете на доброволците. Сред тях е и студентът Мехмед Джан.

„Видях трагедията по новините и ми стана много мъчно. И не само на мен. 15 студенти от отбора по баскетбол към Тракийския университет сме тук, като доброволци, с каквото можем помагаме“, казва Мехмед. 

За да се включи с личен труд в разпределянето и товаренето на помощите Хабил Октай е получил от работодателя си отпуск. 

„Аз не съм професионален спасител и не мога да помогна на място на хората. Затова станах доброволец тук, с каквото мога да съм полезен“, обяснява той. 

В пакетите, които доброволците пренасят от ръка на ръка, са и част от помощите от България.

В рамките на четири часа от Одрин към пострадалите от трусовете райони потеглиха девет камиона.

„Сутринта ми се обади един бизнесмен от София, който поиска от нас съдействие - събраните там помощи да стигнат до нуждаещите се през нашата община. Чакаме ги. И от други градове се обадиха“, разказва кметът на Одрин Реджеп Гюркан.

Чакат се и от Кърджали, където 10-годишният Манол Гаренов, който вече дари спестяванията си, събира, за да помогне пак.

„Вкъщи намерих още стотинки и като се съберат повече, мисля  пак да ги даря“, каза Манол Гаренов.

Освен в Културния център, в Одрин има още един пункт, който е разкрит за помощи. Той е в спортната зала, но там организацията е поета от валийството.

Културният център в Одрин ще работи като пункт за помощи поне до края на седмицата.

Окуражителните писма, заедно с помощите, изпращани от дарители от няколко български града ще стигнат до пострадалите от разрушителното земетресение. В Бургас през целия ден хората носеха помощи на няколко пункта.

Оставят одеяла, палатки, връхни дрехи, памперси и храна. От Добрич, Варна и Бургас помощите отпътуваха за Лозенград с автобуси на туристическа фирма, а оттам ще бъдат натоварени на ТИР-ове и разпределени към най-пострадалите райони.