Плановете на Швеция да депортира до 80 000 бежанци, дошли в страната през 2015 г., отговарят на европейските разпоредби и дори биха могли да подсилят миграционната политика на континента, заявиха от Европейската комисия, цитирани от британския в. „Индипендънт“.
Според представители на ЕК връщането на мигранти, които не са получили статут на бежанци, отговаря на усилията на ЕС да изгради последователна стратегия за мигрантите.
“Страните имат право и наистина са длъжни да връщат хора, които нямат право да останат в ЕС. От съществено значение е да сме сигурни, че молбите на търсещите убежище ще бъдат обработвани бързо“, каза говорителката на ЕК Наташа Берто.
„Въпрос на надеждност е да връщаме тези хора, защото не искаме да оставяме впечатлението, че Европа е отворена врата“, каза още тя.
Швеция е втората най-популярна дестинация за мигранти след Германия. Със своето население от 9,8 млн. души, през изминалата година Швеция е дала убежище на повече бежанци на глава от населението от която и да е друга страна – над 160 000 души. В момента властите в Стокхолм обработват други 58 000 молби.
Въпреки това след въвеждането на по-строгите правила за граничен контрол броят на новопристигащите отбеляза рязък спад от 10 000 души на седмица през октомври, до 100 души на ден в момента.
Шведският министър на вътрешните работи Андерс Игеман заяви, че ще бъдат провеждани чартърни полети за връщането на мигрантите. „Първата стъпка ще бъде доброволно връщане, но ако това не проработи, ще трябва да ги връщаме със сила“, каза той и допълни, че Швеция се опитва да постигне сделка с Афганистан и Мароко за прием на върнатите мигранти.
Според Игеман през тази година се очакват около 45 000 молби за убежище.