Европейската комисия е получила днес „зелена светлина”, за да наложи двугодишна забрана на цялата територия на ЕС за използването на пестицидите, които според мнозинството експерти са основна причина за рязкото намаляване на популациите от пчели на Стария континент, съобщава АФП, като се позовава на неназован осведомен източник.

Ключова експертна комисия е дала одобрението си за въвеждането на мораторуим върху три вида пестициди, който ще влезе в сила от 1 декември 2013 г., уточнява агенцията, като се позовава на изявление на европейския комисар по въпросите на правата на потребителите Тонио Борг. По-рано днес бе съобщено, че забраната може да бъде въведена на 1 юли.

На заседанието в Брюксел днес в полза на забраната за гласували 15 от държавите-членки (водени от Франция и Германия), докато против са били 12, сред които Великобритания и Унгария, уточнява източникът.

Въпреки, че мнозинството от европейските държави гласуваха „за” спасяването на пчелите, съгласно комплексната система за гласуване прилагана в ЕС, която отчита желанието на избирателите, гласовете в полза на забраната са 187, докато против са 125, при 33 въздържали се, което означава, че при липсата на квалифицирано мнозинство решението остава в ръцете на Европейската комисия.

Пчелите отговарят за над 80 % от опрашването на растенията от насекоми и са жизненоважни за глобалното производство на храни, припомнят международните наблюдатели.

Основните световни производители на пестициди – като германския концерн Bayer и швейцарския Sygenta - отхвърлят от години обвиненията, че техните химикали са причина за намаляващия брой на пчели твърдейки, че данните са основани на грешно тълкуване на научните факти.

Това ще е първата континентална забрана за определени химикали, въвеждана в цял свят.

Забранените инсектициди – „имидаклоприд” (imidacloprid) и „клотианидин” (imidacloprid) – произвеждани от Bayer и „тиаметоксам” (thiamethoxam), произвеждан от Syngenta, се използват, както при обработката на растения, така и директно върху почвите.