Европейската комисия предявява иск срещу България пред Съда на Европейския съюз, защото страната ни все още не е транспонирала в законодателството си две от разпоредбите на Директивата за правата на жертвите на престъпление, съобщават от ЕК.
Крайният срок за въвеждане на правилата в националното законодателство е изтекло преди осем години - на 16 ноември 2015 г.
Европейските правила, които не са въведени у нас допринасят за защита на правото на жертвите на престъпления на достъп до информация и до услуги за подкрепа. Всички жертви на престъпления в ЕС следва да получават подходяща информация, подкрепа и защита, като самите те могат и да участват в наказателното производство. Жертвите на престъпления следва да получават уважително отношение, проява на тактичност, разбиране, професионализъм, без никаква дискриминация от всички, които са в контакт с тях, посочват от ЕК.
През 2019 г. ЕК образува 25 наказателни процедури срещу държавите от ЕС за непълно въвеждане на новите правила и досега всички са приключени, с изключение на производството срещу България.
През януари 2016 г. ЕК е изпратила официално уведомително писмо до страната ни, а през март 2019 г. е предприела последващи действия.
"След множество контакти с българските власти след 2019 г. и като взе предвид последните отговори, ЕК реши да предяви иск, тъй като две разпоредби все още не са въведени в българското законодателство", се отбелязва в съобщението.
От ЕК уточняват, че ще поискат от Съда на ЕС да наложи финансова глоба на нашата страна.