Европейската комисия прие препоръка, имаща за цел осигуряване на подходящи предпазни мерки за опазване на околната среда и климата във връзка с технологията за „фракинг“ – хидравлично разбиване с големи водни количества, използвана по-специално при дейности във връзка със шистовия газ. Това съобщи пресслужбата на комисията.
Препоръката може да послужи на всички държави членки, които желаят да използват подхода и така да вземат мерки по отношение на рисковете за здравето и околната среда, както и да осигурят по-добра прозрачност на тази практика за гражданите. Също така, препоръката е насочена към създаване на равнопоставеност в рамките на стопанския отрасъл и към определяне на по-ясна нормативна рамка за инвеститорите.
Европейският комисар по околната среда Янез Поточник заяви, че шистовият газ поражда надежди в някои райони на Европа, но в същото време е и причина за загриженост от страна на обществеността.
„Европейската комисия откликва на призивите за предприемане на съответно действие с публикуването на минимално изискуеми принципи, които държавите членки се приканват да следват във връзка с безпокойствата за околната среда и здравето, и които в същото време дават на операторите и инвеститорите необходимата за тях предсказуемост“, коментира той.
Въз основа на съществуващото законодателство на ЕС и допълвайки го, когато това е необходимо, препоръката призовава държавите членки да извършват по-специално следното:
• Предварително да планират разработките и да оценяват възможните кумулативни въздействия преди издаването на лицензи;
• Внимателно да оценяват въздействията върху околната среда и съответните рискове;
• Да осигуряват конструктивната цялост на сондажа в съответствие със стандартите за най-добра практика;
• Да проверяват качествените характеристики на местните води, въздух и почви, за да проследяват евентуални промени и да вземат мерки при поява на рискове;
• Да ограничават емисиите в атмосферата, включително на емисиите на парникови газове, чрез улавяне на съответните газове;
• Да информират обществеността за химикалите, използвани във всеки отделен сондаж, и
• Да осигуряват прилагане от страна на операторите на най-добрите практики в рамките на целия проект.
Държавите членки на ЕС се приканват да въведат в действие принципите в рамките на шест месеца и, от декември 2014 г. нататък, ежегодно да информират Европейската комисия за въведените от тях мерки.
Европейската комисия ще наблюдава прилагането на препоръката с публично достъпна таблица с резултати, чрез която ще сравнява ситуацията в различните държави членки. След 18 месеца Европейската комисия ще проведе преглед на ефективността на този подход.