Как да се гарантират правата на европейските граждани за свободно движение в рамките на Общността и достъпът до социалните системи и пазара на труда, без да се злоупотребява? Препоръките представи ЕК в отговор на зачестилите проблеми с така наречения „социален туризъм”.

С оглед на проблемите, които притокът на чуждестранни работници създава в някои държави, ЕК препоръчва мерки за борба със злоупотреби, измами и грешки и посочва инструментите за социално приобщаване.

„Първа е борбата с фиктивните бракове. Второ - изясняваме критериите за социално пребиваване. Трето - ще подпомогнем страните членки да усвояват социалния фонд за приобщаване”, обяснява Джонатан Тод, говорител на ЕК за заетост и социални дела.

Правото да живееш, работиш и учиш навсякъде в ЕС е заложено в първия европейски Договор от Рим от 1957 г. Но въпреки това Великобритания готви рестриктивни мерки срещу българи и румънци.

„Ако Великобритания наистина въведе мерки, противоречащи на договорите за свободно движение и достъп до социалната система, то Комисията ще се погрижи правата да бъдат защитени”, увери още Тод.

Препоръките на ЕК ще се предложат за одобрение на Европейския съвет и Европарламента.