Европейската комисия /ЕК/ отхвърли критиките, че е реагирала бавно в справянето с мигрантската криза в Европа.
Според ЕК не Брюксел, а спорове между държавите членки бавят съвместните действия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Помолена да коментира изказване на германския министър на вътрешните работи Томас де Мезиер, че "европейските институции" са твърде бавни в реакцията си на рекордния брой мигранти, пристигащи по границите на Европейския съюз, говорителката на ЕК Аника Брейтхарт каза пред репортери, че вече направените предложения от Комисията все още не са получили пълна подкрепа от правителствата на държавите членки.
"Всички предложения са на масата", заяви тя. "Време е държавите членки да ги приемат". "Можем да успеем само ако работим заедно по въпроса, а не едни срещу други", добави тя и отбеляза, че ЕК е излязла с цялостна стратегия през май. "Със сигурност не ние сме тези, които стоят на пътя на прилагането й", посочи още Брейтхарт.
През юни председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер зададе задължителни национални квоти за държавите членки, съгласно които да приемат част от десетките хиляди бежанци, тълпящи се по бреговете на Италия и Гърция.
Преговорите за намиране начини за споделяне на тежестта продължават, но са белязани от взаимни обвинения между държавите членки за усилията им да защитят външните граници на блока и същевременно да зачитат правилата на ЕС за отворени вътрешни граници.
Брейтхарт заяви още, че ЕК е работила денонощно през лятото, за да подпомогне държавите членки. Тя отбеляза финансовата подкрепа за Гърция и други страни, както и техническата работа по обработване на документите на пристигащите и по засилването на усилията за отпращане на тези, които не бягат от непосредствена заплаха.