Ако България плаща на „Газпром“ в рубли, би нарушила европейските санкции срещу Русия. Това напомни Европейската комисия днес.

Няма промяна в директивите от Брюксел как европейски компании могат да търгуват с „Газпром“ . 

Според Брюксел в 97 процента от договорите на европейските компании, независимо дали са държавни или частни, е посочено, че плащането се извършва в евро или в долари. Всяко плащане, различно от посоченото в договорите, влиза в нарушение на европейските санкции. 

Причината: при вътрешното превалутиране в Русия в процеса влиза Руската централна банка, а тя е в списъка на санкционираните институции.

Днес, след като говорител на Европейската комисия припомни, че България е сред първите страни, върху които Русия  "упражни шантаж" и спря доставките на газ, го попитах конкретно: Страната ни би ли нарушила европейските санкции, ако плаща в рубли, а това не е упоменато в съществуващия ни договор. Ето какво отговори той:

„По-рано тази година изготвихме директиви за страните-членки, след издаването на руския декрет за плащане в рубли. Според руския декрет трябва плащането да се извършва на два етапа, което включва участие на Руската Централна банка. Тази процедура категорично нарушава санкциите. Комисията изпрати директиви към държавите-членки как биха могли да продължат да плащат, без да противоречат на санкциите. Позицията ни не се е променила. Руският декрет от 31 март не е съвместим с нашите санкции“, заяви Тим Макфий, говорител на ЕК.

Освен за България, доставките от „Газпром“ бяха спрени за Полша, Дания, Финландия, Нидерландия, Естония.

Официално Брюксел няма информация за нарушаване на санкциите заради плащане в рубли, например. 

Но надзорът е работа не на Брюксел, а на самите държави-членки, които трябва да санкционират собствените си компании, ако се окажат нарушители.

Днес Брюксел реагира и на новия рекорд в цените на газа, заради съобщението, че в края на месеца „Газпром“ отново ще спре временно доставките по тръбопровода „Северен поток“. 

Според позицията на комисията спирането би трябвало да е за 3 дни. В момента няма нужда от влизане в сила на европейското решение за задължително намаляване на консумацията на газ с 15 процента и няма нужда от тревога на европейско ниво.