Българските престъпни групи играят водеща роля в огранизирането на трафика на почти всички видове незаконни наркотици в Европа и са установили тесни връзки с криминални организации от други страни и континенти в създаването на каналите за контрабанда.

Това сочат данните, с които боравят Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) и полицейската централа Европол в първия доклад Пазарите на наркотици в ЕС, публикуван днес в Брюксел и разпространен от пресслужбата на Европейската комисия.

Двете агенции на ЕС са изготвили съвместно първия стратегически анализ на европейския пазар на забранени наркотични вещества в неговата цялост.

В доклада се говори за пазар, който е все по-динамичен и иновативен, който реагира бързо на предизвикателствата и изисква също толкова динамична, иновативна и гъвкава реакция навсякъде в Европа.

Докладът разкрива „променящия се облик на организираната престъпност в Европа“: в миналото европейският пазар на наркотици бе съсредоточен върху конкретни наркотици, чийто трафик се извършваше от специализирани оператори по ясно определени маршрути, а съвременният пазар е по-„адаптативен“, използват се нови маршрути, а пратките, съдържащи няколко вида вещества, са все по-често срещани.

Експертите от Европол и ЕЦМНН изтъкват на няколко пъти ролята, която играят българските правоохранителни органи в разбиването на европейските и трансконтинеталните организирани мрежи за трафик кокаин и синтетични наркотици, както и разбиването на нелегални лаборатории за производството на амфетамини, в която класация страната ни е на второ място в Европа след Австрия.

Документът посочва ролята на Европа като основен световен източник на химичния прекурсор, използван за производството на хероин (ацетанхидрид), и като важен участник в опаковането, пласирането и рекламирането на продукти, съдържащи нови психоактивни вещества.

България се разглежда като основен разпределителен център в трафика на кокаин, както на Запад, така и на Изток, както и в един от основните производители и трафиканти в Югоизточна Европа на метамфетамини и амфетамини (продаван в Близкия Изток като каптагон).

Документът подчертава, че глобализацията е важен двигател на промените, тъй като все повече страни понастоящем се използват като транзитни, складови или производствени бази. Интернет оказва голямо влияние като инструмент за комуникация и същевременно като онлайн пазар, но иновациите се наблюдават и в сферата на производство: ЕС се посочва като основен „източник на експертни знания и умения” за интензивното култивиране на канабис, за производството на синтетични наркотици и за укриването на кокаин.

Други констатации в доклада се отнасят за връзките между мрежите за трафик на кокаин и канабисова смола, нарастващото значение на Африка като транзитна и складова зона и начина, по който базирани в Северозападна Европа престъпни групи играят централна роля при разпространението на почти всички видове наркотици в ЕС.

В заключителната си част докладът предлага и серия от мерки за действие, сред които е идеята, че правохранителните органи следва да дават приоритет на събирането на разузнавателни сведения за високопоставени фигури от подземния свят и видни престъпни групи. Също така скоростта на промените в областта на синтетичните наркотици означава, че Европа трябва да увеличи своя капацитет за ранно предупреждение за нови вещества, които са на пазара.