Европейската комисия препоръча на страните, договорили се с „Газпром” за „Южен поток”, да преразгледат споразуменията си с руската страна. Комисията е уведомила България и останалите страни, участващи в проекта, включително и Русия, за 3 проблема, които не са в линия с европейската енергийна политика и закони.
От ЕК припомниха, че всеки енергиен проект в рамките на ЕС трябва да отговаря на европейските закони. В противен случай страните членки са заплашени от санкции с наказателна процедура.
"Първо смятаме, че на европейския пазар не е добре една и съща страна да произвежда, транспортира и определя цената на газа. Според сегашното споразумение това е „Газпром”, който управлява тръбопровода, а това противоречи на правилата”, обясни Марлене Холзнер, говорител на ЕК за енергия.
Освен това, достъпът на трети страни на пазара трябва да е отворен на конкурентни начала. Трябва да има достъп до френски, германски или каквито и да е трети компании. А с настоящето споразумение това е само един проект за руски газ.
Третата забележка на ЕК е, че тарифите не трябва да се определят от „Газпром”, на който се плаща за преминаването на газта, а от независим регулатор, и да не са различни от другите доставчици.
България би приветствала по-активен диалог между ЕК и Русия по "Южен поток", съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. "Като страна членка на Европейския съюз и като държава, през чиято територия минава проектът за изграждане на газопровода "Южен поток", България категорично се е ангажирала да спазва изискванията на европейското законодателство", пише в съобщението.
Изграждането на газопровода "Южен поток" на територията на държавите членки - Италия, Словения, Австрия, Унгария, Хърватия, България според нас предпоставя ЕК да има важна и активна роля в разговорите с руската страна.