Един от най-влиятелните гласове на Германия в света замлъкна. На 96 години в Щарнберг почина философът и социолог Юрген Хабермас, съобщиха германските медии, позовавайки се на издателство Suhrkamp и на семейството му.
Неговите трудове обхващат широка област на хуманитарните и социалните науки - философия, етика, социална теория и социология, политическа теория, право и правна теория. Той участва активно в германски, а особено от 90-те години на миналия век, и в европейски дебати по въпроси, които самият той определя като етично-политически.
Хабермас е роден в Дюселдорф на 18 юни 1929 г. Изучава философия, психология, литература и икономика в Гьотинген, Цюрих и Бон.
В своите изследвания философът често разглежда понятието за публичността и проучва организирането на демократичните общества.
Хабермас е един от най-важните мислители на нашето време. Основните му произведения са написани във Франкфурт на Майн, където кариерата му започва през 50-те години на миналия век в Института за социални изследвания под ръководството на Теодор В. Адорно. През 1961 г. той получава хабилитация в Марбург с труда си „Структурни изменения на публичността“, коментира Spiegel.
През 1971 г. философът премества в Щарнберг, близо до Мюнхен, където ръководи Института „Макс Планк“ за изучаване на условията на живот в научно-техническия свят до 1981 г.
Тогава публикува основния си труд „Теория на комуникативното действие“. През 1983 г. се завръща във Франкфурт, където отново заема професорска длъжност по философия до пенсионирането си през 1994 г.
В по-късните си години, които прекарва край езерото Щарнберг, той се изказва по въпроси - като войната в Косово, изследванията на мозъка и религиозните конфликти.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

