Президентът на Съединените щати Джо Байдън направи коментар за признаването на Палестина за държава.

В изявление на Съвета за национална сигурност към Белия дом се казва, че президентът е силен поддръжник на решението за две държави и е бил такъв през цялата си кариера, но държавата Палестина трябва да бъде създадена чрез преговори, а не чрез едностранно признаване.

Вчера Испания, Ирландия и Норвегия обявиха, че ще признаят Палестинската автономия като суверенна държава.

Очакваше се това да направи и Белгия, но на заседание правителството взе решение "да се изчака по-подходящо време".

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху реагира остро на събитията. Той каза, че Европейското признаване на палестинска държава ще бъде награда за терора на "Хамас", заради който започна войната.

"Хамас" е определяна за терористична групировка от ЕС, САЩ, Израел и други страни.

Според Мадрид решението не е срещу Тел Авив, нито за "Хамас", а е "в полза на мира".

Европа обаче остава разединена по този въпрос. Точно една трета от страните членки на ЕС са признали Палестина. Веднага след атаката на „Хамас“ още четири държави членки заявиха готовност да го направят.

Поне за момента Френско-германският мотор на Европейския съюз обаче остава извън тази тенденция, въпреки че Париж заяви, че признаването на Палестина не е табу за Франция, ако остава в рамките на политическата стратегия за съществуването на две държави.

Снимка: iStock

Палестинските лидери го приветстваха като "исторически момент", а Израел го определи като "изкривена стъпка, която демонстрира, че тероризмът се отплаща".

Тел Авив извика посланиците на трите държави, на които обеща да покаже видео с атаките на "Хамас" от 7 октомври.

Най-малко 140 членки на ООН, сред които и България, вече признават Палестинската държава. Сред тях обаче не са Великобритания и Съединените щати.