Представители на двете страни в либийския конфликт обявиха, че са постигнали политическо споразумение за решаването му.

Следващата стъпка към трайното разрешаване на вътрешнополитическия конфликт в страната е, постигнатото решение да бъде одобрено от двата парламента. Това предаде Франс прес.

"Това е исторически момент, който всички либийците очакват, също както и арабите, и останалата част от света", заяви Ауад Мохамед Ауад Абдул-Садик, заместник-председател на непризнатия от международната общност парламент в Триполи.

Местни източници, цитирани от Ройтерс обявиха, че двата парламента – този на международно признатото правителство, което заседава в източния либийски град Тобрук, и Генералният народен конгрес (бившият временен парламент – б.ред.) в Триполи, са подписали декларация за основните принципи за уреждане на конфликта. Тя предвижда създаване на десетчленен комитет, който да номинира временен президент и вицепрезидент.
Междувременно генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че алиансът е склонен да помогне на бъдещо правителство на националното единство в Либия, ако то поиска подобна помощ.

По думите му организацията не обсъжда нова военна операция в Либия.

Експерти напомнят, че на 13 декември в Рим ще се проведе международна конференция, която да даде стимул за споразумение за либийско правителство на националното единство.
"Ние не обсъждаме нова голяма военна операция в Либия и аз не съм готов да я препоръчам. Но ако едно правителство на нациналното единство бъде сформирано, ние сме готови да му помогнем, осигурявайки му подкрепа", уточни генералният секретар на НАТО.
Премиерът на Италия Матео Ренци на отвърна на критиките за липсата на италианска военна реакция спрямо групировката "Ислямска държава", като напомни за либийския случай и се изказа против всякаква военна интервенция в Либия, в интервю за в."Кориере дела сера".

Ренци припомни операцията на НАТО от 2011 г., когато беше свален режима на Муамар Кадафи. „Ако става дума да бъдем главно действащо лице с важно участие, като се присъединяваме към бомбардировките на другите, аз казвам: "Не, благодаря!", заяви Ренци.

По думите на премиера Италия вече приложи веднъж тази стратегия през 2011 г.

„Четири години на гражданска война в Либия показват, че това не е било разумен избор. Днес има нужда от друга стратегия”, заяви той.

По думите му това, от което международната общност най-малко се нуждае, е мултиплициране на индивидуални реакции без стратегическа визия. „Не можем да си позволим втора Либия”, каза още той.

Италия свика заедно със САЩ конференцията в Рим на 13 декември, за да тласне враждуващите страни да подпишат, възможно най-бързо, споразумение за правителство на националното единство - единствена база за противодействие срещу ИДИЛ, както заяви неотдавна министърът на външните работи Паоло Джентилони.