Две години по-късно: Ужасът от преживяното при земетресенията в Турция още е жив

Повече от 50 хиляди души загубиха животите си

Гергана Венкова Гергана Венкова

Публикувано в  20:49 ч. 06.02.2025 г.

Точно две години от опустошителните земетресения, които сринаха Югоизточна Турция и Северна Сирия.

Първият трус с магнитуд от 7,7 удари в ранните сутрешни часове на понеделник, когато милиони хора все още бяха в леглата си.

9 часа след първата вълна на разруха, дойде вторият трус  - отново с огромна сила - 7,6 по Рихтер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Още в първите часове започна отчаяно издирване на оцелели. А екипи от целия свят пристигнаха в Турция, за да помогнат. Българските спасители бяха сред първите на терен.

Общо загиналите от двете страни на границата са над 56 хиляди души – повече от 50 хиляди в Турция и близо 6 хиляди в Сирия.

Днес 219 хиляди души все още живеят в контейнери в най-пострадалия турски район Хатай.

Снимка: bTV

Преди две години в Антакия беше трудно до се диша заради праха от хилядите срутени постройки. Днес положението е същото, но заради бурното строителство.

Миналата година хората изразиха недоволство към политиците за това, че районът е забравен. Днес ако погледнете града от високо ще видите или море от контейнери или стотици строителни кранове.

Градът с древна история си спомня за ужаса в ранните часове на 6 февруари 2023 година.

Стотици жители на Антакия излязоха на шествие с плакати  „Няма да забравим, няма да простим“. Част от тях обвиниха държавата в небрежност. 

Две години по-късно в историческия център на Антакия, където вече е разчистено, се строят нови сгради.

Наново изградена е болницата в града, а лекарите в нея още си спомнят как части от старата сграда рухват. Под тях остават техни колеги.

„Бях дежурна в интензивното за новородени. Чухме нещо като експлозия, вцепенихме се и изчакахме да спре. Щом отмина, отидохме при бебетата. Тогава земята пак се разтресе. Хванахме се за ръце, нещо като верига. Токът спря. Щом отшумя, всяка сестра взе по две бебета и излязохме през аварийния изход“, разказва една от медицинските сестри, дежурна в болницата в Хатай.

Държавата уверява, че отделя средства за възстановяването на най-южната турска област и на културните и исторически паметници в нея.

Реставрирана е и на най-старата джамия в съвременните граници на Турция.

Антакия е значим исторически център и за християнския свят.

Снимка: bTV

Има основания да се вярва, че църквата „Свети Петър“ в Антакия, някога Антиохия, е най-старият храм въобще в света. Датирана на близо 2000 години, дори и най-страшната стихия от 7,7 по Рихтер не успява да я срути. Хората казват, че само отделни късове от скалата падат.

Земетресението унищожава ателието а Алпер, майстор на музикални инструменти, но с помощта на държавата оцелелите през вековете занаяти вече са в нов комплекс и чакат да разкажат историята на Антакия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK