Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун обяви късно снощи в Ню Йорк имената на двадесет и шестте видни личности, които ще бъдат натоварени със задачата да определят новите социални и екологични цели пред човечеството от след 2015 година. 

Съпредседатели на групата ще бъдат британският премиер Дейвид Камерън и президентите на Индонезия, и Либерия Сусило Бамбанг Юдойоно, и Елън Джонсън-Сърлийф.

Мозъчният тръст разполага с една година, за да създаде „дързък”, по думите на Бан, план за развитие на 193-те държави-членки на ООН, който трябва да замести поставените през 2000 година „Цели на хилядолетието”.

Снимка: АФП - Кралицата на Йордания Раниа

Сред личностите, включени в мозъчния тръст, са кралицата на Йордания Раниа, бившият президент на Германия Хорст Кьолер, носителката на Нобеловата награда за мир за 2011 г. Тауакел Карман и дългогодишния кмет на Истанбул Кадир Топбаш.

В тръстът участват още бившият премиер на Япония Наото Кан, съпругата на Нелсън Мандела Грейс Машел, трима действащи външни министри – Ким Сун-Хванг от Южна Корея, Патрисиа Еспиноза от Мексико и Ангела Холгуин от Колумбия, и двама действащи министри на финансите – Нгози Оконджо-Ивеала от Нигерия и Емилия Пирес от Източен Тимор.

Европейският комисар по въпросите на развитието Андрис Пибалгс
Снимка: БГНЕС

Европейският комисар по въпросите на развитието Андрис Пибалгс и съветничката по икономически въпроси на руския президент Владимир Путин Елвира Набиулина също са включени в съвета.

Корпоративният свят е представен от магната Пол Полман, изпълнителен директор на холандската корпорацията „Унилевър” (Unilever) и Бети Маина, ръководител на Асоциацията на производителите на Кения.

Първото заседание на групата ще се проведе в края на септември заедно с общото събрание на ООН, тогава ще бъдат предложени първите препоръки за следващата година.

Създаването на подобна група бе инициирано на срещата по устойчиво развитие "Рио 20+" в Бразилия тази година.

Целите на хилядолетието

Осемте международно одобрени цели, които 193-те държави-членки на ООН си бяха поставили за периода 2000 - 2015 г. включваха

1. Премахване на крайната бедност и глад в световен мащаб

2. Достигане на световно ниво на основно образование

3. Подкрепа за половото равноправие и овластяване на жените

4. Намаляване на детската смъртност

5. Подобряване на майчиното здраве

6. Преборване на ХИВ/СПИН, малария и други болести

7. Осигуряване на екологична устойчивост

8. Създаване на глобално партньорство за развитие

Всяка от тези цели има свой подточки, които трябва да бъдат изпълнени в определен срок. Анализатори коментират, че изпълнението на много от тях все още изглежда невъзможно дори и след 2015 година.