Страните, участващи в донорската конференция за Сирия в Лондон, се ангажираха да осигурят над 10 млрд. долара, за да се помогне на хората, засегнати от сирийския конфликт, съобщи британския премиер Дейвид Камерън.
Това е най-голямата сума, събирана досега за един ден в отговор на хуманитарна криза, каза Камерън.
Подобен извод направи и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който също участваше във форума, предаде Ройтерс.
От обещаните днес над 10 млрд. долара, 6 млрд. ще бъдат използвани през настоящата година, а останалите около 5 млрд. ще са за периода до 2020 г., посочи Камерън, цитиран от Ройтерс.
„България е силно заинтересована от възможно най-скорошно решение на конфликта в Сирия и стабилизиране на ситуацията“, заяви българският премиер Бойко Борисов в изказване на международния форум. „Нашият непосредствен принос по отношение на сирийската криза за 2016 г. ще достигне 400 000 евро, което е само част от общата подкрепа, оказвана от България както във вътрешен план за бежанците на наша територия, така и по линия на различни инструменти на Европейския съюз“, съобщи той.
Това, което постигнахме днес, не е решение на кризата. Ние все още се нуждаем от политически преход в Сирия. Но с поетите днес ангажименти изпратихме ясно послание на сирийския народ и на региона – ще бъдем до вас и ще ви подкрепяме толкова дълго, колкото е необходимо, каза Камерън, цитиран от АФП.
Благодарение на обещаните средства, ще може до 2018 г. да бъдат създадени 1,1 млн. работни места за сирийските бежанци и за общините, които ги приемат в околните на Сирия страни, се казва в заключителна декларация от конференцията в Лондон.
Заради сирийската криза 4,6 млн. сирийци се подслониха в съседните Йордания, Ливан, Турция, Ирак и Египет, а стотици хиляди дойдоха в Европа. В самата Сирия 13,5 млн. души живеят в тежко положение или бяха принудени да напуснат родните си домове.
Войната отне живота на над 260 хил. души.