Президентът Доналд Тръмп подкрепи министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет след разкритията, че подробности за военна атака са били споделени в групов чат, включващ съпругата, брата и личния адвокат на министъра.

Спорът идва месец след като журналист беше добавен към групов чат в Signal, в който служители на кабинета на САЩ, включително Хегсет, обсъждаха планове за нападение срещу бунтовниците хути в Йемен.

Във втория чат в Signal Пийт Хегсет е разкрил подробна информация за предстоящи атаки в Йемен.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Пийт върши страхотна работа. Всички са доволни от него“, каза Тръмп пред репортери в понеделник.

Представители на Белия дом също омаловажиха докладите за военни планове, споделени във втори групов чат на Signal, но не го отричат.

Тръмп подчерта пред репортери, че има „голямо доверие“ на своя министър на отбраната.

„Отново ли повдигате темата Signal? Мислех, че са се отказали от това преди две седмици. Това са същите стари неща от медиите. Това е старо. Опитайте се да намерите нещо ново“, каза президентът на САЩ.

Той коментира, че източникът на историята „звучи като недоволни служители“. Същото изтъкна и Хегсет като заяви, че медиите са „пълни с измамници“. Военният министър не отговори директно на въпроси за втория чат в Signal.

Новината за него първо съобщи New York Times, а в изявление до вестника Белият дом каза, че не е споделяна класифицирана информация.

Съобщенията във втория чат, изпратен на 15 март, включват разписания на полетите на американски F/A-18 Hornets, които нанасят удари по цели на хутите.

Съпругата на Хегсет – Дженифър, е бивш продуцент на Fox News и не заема официална позиция в Пентагона. Хегсет е бил критикуван и преди, че е включил жена си в срещи с чуждестранни лидери.

Брат му Фил и личният ме адвокат Тим ​​Парлаторе заемат длъжности в Министерството на отбраната.

Съществуването на по-ранната група в Signal беше разкрито от Джефри Голдбърг, редактор на списание Atlantic, който случайно беше включен в нея от Майк Уолц, съветник по националната сигурност на Тръмп.

Длъжностни лица са използвали групата, за да обсъдят информация, свързана с предстоящите удари в Йемен. Тогава Белият дом също отрече, че класифицирана информация е била обсъждана в чата.

Според експерти обсъждането на такава информация в групите Signal може да застраши американския персонал, извършващ военни операции.

Signal използва криптиране от край до край, което означава, че само подателят на съобщението и неговите получатели могат да видят съдържанието му. Това се счита за високо ниво на сигурност за приложение за съобщения. Но не предлага защита, ако нечий телефон бъде видян от друг човек или попадне в грешни ръце, или ако грешният човек бъде добавен към групов чат.

Експертите казват, че това е причината класифицираните комуникации обикновено да се провеждат на защитени, контролирани от правителството места, а не на лични устройства на служители.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK