Новозеландецът Дейв Снел стана първият в света доктор по поведенчески навици на хеви-метъл феновете, след като защити пред Университета Уайкато тезата си: „Ежедневният живот на боганите: идентичност и общуване сред хеви-метъл феновете” (бел. ред. Bogans – местното наименование на „метълите” в Нова Зеландия.
Доктор Дейв Снел започнал изследването си през 2007 г., за което получил стипендия в размер на 100 000 новозеландски долара (81 000 американски).
Средствата той инвестирал в посещения на концерти, на които изучавал поведението на „метълите” в социална среда. Снел провел десетки интервюта с феновете, за да разбере, как принадлежността им към „хеви-метъл общността„ влияе на личният им живот и ежедневието.
Сред заключенията на Доктора са, че въпреки, че използват идентични физически белези като дълга коса, черни фланелки, избелени дънки, „метълите” не се вписват в един същи тип личност.
Според др. Дейв Снел не съществува доказателство, че „метълите” не са по-неспособни да участват в социалните сфери на живота – като редовната работа, от други групи, но предпочитат да прикриват външността си в т. нар. „нормални обстоятелства”.
„Моето изследване доказва,че хората не могат да бъдат затваряни в затвърдени стереотипи, като психометричните тестове, които използват понякога специалистите по човешки ресурси”, заявява др. Снел пред АФП.
„Взаимодействието ни с околните е това, което ни определя какви сме, а не как се раждаме”, допълва Докторът.
Основната теза на др. Дейв Снел доказва, че да си част от „хеви-метъл” общността е преди всичко свързано със споделянето на преживявания с другите членове.