Докато ремонтира своята винарска изба в Австрия, мъж прави необикновено откритие. Това не е червено или бяло вино от реколтата. Изследователите от Австрийския археологически институт към Австрийската академия на науките (OeAW) нарекоха находката „археологическа сензация“.

Винопроизводителят Андреас Пернерсторфер се натъкнал на няколко огромни кости, заровени дълбоко във винарската му изба в село Гьобелсбург, в окръг Кремс, западно от Виена.

Той съобщава за находката си на властите, които ги идентифицират като кости на поне три мамута от каменната ера.

„Мислех, че това е просто парче дърво, оставено от дядо ми. Но после го разрових малко и тогава си спомних, че в миналото дядо ми е казвал, че е намирал зъби. И тогава веднага си помислих, че това е мамут“, казва Пернерсторфер.

Изследователи от Австрийския археологически институт разкопават костите от средата на май.

Томас Айнвьогерер и Хана Пароу-Сушон твърдят, че намерените на мястото каменни артефакти и дървени въглища показват, че костите са на възраст между 30 000 и 40 000 години.

Институтът твърди, че за последен път подобно откритие е било направено преди 150 години, също в района на Кремс.

„По време на разкопките там въпросните мазета са били напълно разчистени. Други подобни обекти в Австрия и съседните страни са били разкопани предимно преди поне 100 години и до голяма степен са изгубени за съвременните изследвания“, се казва в изявлението на института.

За първи път учените успяват да изследват подобна находка в Австрия „с помощта на съвременни методи“.

Изследователите казват, че откритието повдига въпроси за това как хората от каменната епоха са ловували мамути.

„Знаем, че хората са ловували мамути, но все още знаем много малко за начина, по който са го правили“, каза г-жа Пароу-Сушон.

Те смятат, че мамутите може да са загинали на мястото, където са открити костите - преследвани от хора, които може да са им поставили капан.

След като бъдат разкопани, костите ще бъдат отнесени във Виенския природонаучен музей.