Около 1000 доброволци от Азиатско-тихоокеанския регион са се присъединили към джихадистката групировка "Ислямска държава", съобщи адмирал Самюъл Локлиър, командващ на американските сили в Азия.
Оценката на Локлиър беше направена ден, след като САЩ успяха да постигнат гласуването на резолюция в Съвета за сигурност на ООН, която задължава световните сили да блокират движението на чуждестранни бойци към Ирак и Сирия.
„Това е проблем, на който днес обръщаме голямо внимание. Според нашите оценки около 1000 потенциални бойци може да са тръгнали от региона. В по-напреднал етап от оценяването този брой може да се увеличи, но засега това е нивото, което сме засекли”, заяви Локлиър.
По-рано ДПА цитира експерти, според които „Ислямска държава” е най-богатата терористична организация в света. Тя се финансира от държави в Близкия изток, от продажба на петрол, от незаконни данъци и откупи.
Над три хиляди европейци се сражават на страната на джихадистите в Ирак и Сирия. Това заяви координаторът на Европейския съюз за борбата с терирозма Жил дьо Кершов. Той предупреди, че въздушните удари на Запада ще увеличат риска от терористични нападения в Европа.
Въпреки масираната въздушна кампания, не може да се говори за победа на коалицията, заяви говорителят на Пентагона адмирал Джон Кърби. Джихадистите продължават да получават финансиране и оръжие, има и постоянен приток на доброволци.
Резолюцията, приета от Съвета на ООН по правата на човека, е подкрепена от САЩ, Франция, Обединеното кралство и Саудитска Арабия. Тя осъжда остро „практики като отвличанията, вземането на заложници, държането им в тайна, мъченията и убийствата, които извършват въоръжени недържавни групировки, включително тази, която се нарича "Ислямска държава", и подчертава, че такива действия може да бъдат възприети като престъпления срещу човечеството".
Протест срещу британското участие
Междувременно в Лондон се проведоха протести срещу участието на Великобритания във военна операция срещу джихадистите. Британският парламент ще обсъди днес евентуално британско участие в ударите срещу "Ислямска държава".
Очаква се долната камара на парламента да гласува за включването на британските военновъдушни сили в ударите срещу ислямистите в северен Ирак. Изрично се изключва възможността за удари срещу позиции на групировката в Сирия без допълнителен вот в Камарата на общините.
В документа се уточнява също, че британските въздушни удари ще бъдат само на територията на Ирак и няма да бъдат атакувани цели на "Ислямска държава" на територията на Сирия. Ако правителството на Великобритания реши да продължи военната кампания и срещу цели в Сирия, тогава ще има нужда от ново гласуване в парламента, се посочва в резолюцията.
Премиерът Дейвид Камерън обеща вчера, че Великобритания ще "изпълни своята роля" в борбата с "Ислямска държава".
Според британския външен министър Филип Хамънд Лондон няма избор, освен да се включи в антиджихадистката коалиция.
"Ислямска държава" е заплаха за британската национална сигурност, за стабилността на региона. Наша отговорност е да отговорим на това предизвикателство. Носим отговорност пред британския народ да му осигурим безопасност", каза той.