Северна Индия беше обхваната от проливни дъждове през уикенда, които дадоха почивка от горещата вълна, която опустоши региона.
Очаква се обаче нивата на живака да останат високи и в други райони. Рязкото покачване на температурата показа как милиони хора в най-многолюдната страна в света са сред най-уязвимите от последиците на климатичната криза, предаде Си Ен Ен.
Проливният дъжд през уикенда в Утар Прадеш беше добре дошъл за 220-милионния северен щат, след като през миналата седмица температурите в някои райони се покачиха до 47 градуса, а стотици хора получиха оплаквания, свързани с горещините.
В неделя температурите в Лакнау рязко се понижиха до около 32 градуса след дъжда. Видеоклипове, излъчени по местната телевизия, показаха как хора се мокрят на дъжда, а пътници се придвижват по наводнени пътища.
Дъждовете в Утар Прадеш вероятно ще продължат и през тази седмица, което ще доведе до по-ниски температури в региона. В съседния щат Бихар неспирните горещини продължават вече втора седмица, което принуди училищата да затворят до сряда.
През последните седмици в щата са починали най-малко 44 души от свързани с горещините здравословни проблеми, съобщава високопоставен здравен служител пред Cи Ен Ен, но броят им може да е много по-голям, тъй като властите се затрудняват да преценят точно колко души са починали от топлинен удар.
По данни на Индийския метеорологичен департамент (IMD) през следващите дни се очаква леко захлаждане, но според експертите климатичната криза в бъдеще ще доведе само до по-чести и по-дълги горещини, което ще постави на изпитание способността на Индия да се адаптира.
"Индия има опит в справянето с горещините. Ще бъдат засегнати милиони хора", казва д-р Чандни Сингх, старши изследовател в Индийския институт за проучване на населените места.
"Ако здравните системи не функционират, когато няма адекватни спешни услуги, това ще доведе до повече смъртни случаи. Но това, което знаем със сигурност, е, че до средата на века ще се доближим до границите на възможностите за оцеляване", каза тя.
Индия не е единствената държава в региона, която изпитва такива горещини през последните седмици. Очаква се температурите в Североизточен Китай да останат високи през следващите дни, като в някои градове живакът ще се покачи над 40 градуса, прогнозира метеорологичната обсерватория на страната.
В пакистанската столица Исламабад миналата седмица температурите се покачиха до 39 градуса, преди дъждът през уикенда да донесе известно облекчение в региона.
Проучванията предупреждават, че въздействието на екстремните горещини може да бъде опустошително.
Индия често преживява горещини през летните месеци май и юни, но през последните години те настъпват по-рано и стават по-продължителни. Според Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) Индия е сред държавите, за които се очаква да бъдат най-силно засегнати от климатичната криза, която може да обхване 1,4 милиарда души в цялата страна.
Експертите твърдят, че последствията от това ще бъдат опустошителни.
В проучване, публикувано през април от Университета в Кеймбридж, се казва, че горещите вълни в Индия налагат "безпрецедентни тежести" върху индийското селско стопанство, икономика и системи за обществено здравеопазване, като спъват усилията за постигане на целите за развитие.
"Дългосрочните прогнози сочат, че до 2050 г. индийските горещини могат да преминат границата на преживяемост за здрав човек, почиващ на сянка", се казва в проучването.
"Те ще окажат влияние върху производителността на труда, икономическия растеж и качеството на живот на около 310-480 млн. души. Изчисленията показват, че до 2050 г. поради екстремните горещини работният капацитет на открито през светлата част на деня ще намалее с 15%”, смятат експертите.
Сингх заяви, че Индия вече е предприела мерки за смекчаване на въздействието на високите температури, включително промяна на работното време за някои работници, работещи на открито, и повишаване на образованието по въпросите на горещините.
Последиците от екстремните горещини обаче ще се отразят на околната среда, потреблението на енергия и екосистемите ни.
Топлинната вълна в северната част на Индия настъпи в момент, когато проливни дъждове връхлетяха североизточната част на страната, а дъждовете преди мусоните в щата Асам предизвикаха свлачища и тежки наводнения. Близо половин милион души бяха засегнати след проливните дъждове, а пътищата бяха превърнати в реки и потопиха цели села. Дъждът в Асам дойде една седмица, след като тропическият циклон "Бипарджой" удари западното крайбрежие на Индия, изтръгвайки дървета и преобръщайки електрически стълбове.