Ако международната общност не предприеме бързи мерки по защита на сателитните апарати, в близките 20 години геостационарната орбита на Земята ще е напълно задръстена с космически боклук.

Това заявява директорът на руската агенция за космически изследвания (Роскосмос) Владимир Поповкин, цитиран от РИА „Новости”, в свой доклад до горната камара на законодателното събрание на Русия, Съвета на федерацията.

„Уникалният ресурс на геостационарната орбита, където в момента са разположени мнозинството от космическите апарати, включително системите за предупреждение за ракетно нападение, както и спътниците за свръзка, може да бъде напълно задръстен от космически боклук в близките 20 години.

Натрупването на отпадъци е толкова голямо, че дори и да се прекрати напълно разполагането на спътници в геостационарна орбита, остаряването, излизането от строй и разрушаването на космическите апарати ще продължи, затова е необходимо създаването на международно общество с цел решаване на проблема с космическия боклук”, казва Поповкин пред руските сенатори.

По данни на учените понастоящем в земната орбита се намират около 600 000 обекта, които се смятат за „космически боклук” – с размери над 1 см – сблъсъкът с които може да повреди сериозно даден спътник. Други приблизително 16 000 обекта са с размери над 10 см и практически да унищожат космически апарат.

Орбитите на наземно-контролираните спътници често пъти се налага да бъдат коригирани, за да се избягват подобни сблъсъци, което намалява запасите от енергия и срока на живот на апарата.

Загубите на европейските спътникови оператори, предизвикани от комически боклук за година възлизат на около 140 млн. евро, като е възможно в следващите десет години тази сума да нарасне до 210 млн. евро.