Дни преди празника 24 май, екип на bTV беше допуснат до базиликата „Сан Клементе“, където се намират мощите на свети Кирил. Те са там от XII век.

Историците казват, че "Сан Клементе" е базилика, която разказва събитията във своята дълбочина. Построена е през IV век и е посветена на свети Климент. Когато през 1857 г. археологът Джовани Батиста де Роси започва разкопки в подземията на днешния храм, открива оригиналната базилика „Сан Клементе“ и гробницата на свети Кирил Философ.

„Свети Кирил Философ пристига в Рим през 868 г., за да обсъди с папа Адриан II важността на славянската писменост и възможността да бъде отслужвана литургия на славянски език. Това е повратна точка в историята - създаването на съвсем нова писменост за славянските народи. След благословията на папата, всички славяни са имали християнските писания и книги на техен собствен език“, каза отец Пол Лаулор, предстоятел на базиликата "Сан Клементе".

Кирил, който тогава носи името Константин, след като изпълнява мисията си пред папа Адриан II, остава в Рим, приема монашеството и името Кирил.

В последния му земен път е изпратен с почестите на папа заради необикновената му личност, велик ум и апостолска святост. Погребан е във Вечния град.

„От дясната страна на олтара, но в днешната базилика, е олтарът, посветен на Солунските братя. През XII век мощите на свети Кирил са преместени и поставени под олтара на капелата, в която се намираме днес“, добави падре Пол Лаулор.

На фреска се виждат Кирил и Методий, които стоят пред папата и обясняват важността на славянския език и възможността литургиите да бъдат отслужвани, освен на латински и гръцки, и на този нов език.

От другата страна е сцената на погребението на свети Кирил на фона на Римския Колизеум. И трябва да помним, папата изиска погребение с най-високи почести за свети Климент, наистина трогателен момент.

Над олтара са светите братя Кирил и Методий от двете страни на трона на Христос и папа Лео XIII, който построява капелата в чест на братята просветители.

Най-важното място е под олтара, свято място, където днес са реликвите на свети Кирил.

От най-древната базилика до днес е останала криптата, в която се намира гробът на свети Кирил. През 1929 г. България е първата славянска държава, която поставя мозаечна икона над гроба, подарък от българската православна църква. Образът е дело на проф. Любомир Далчев, а надписът - на български и италиански - гласи: "В памет на българския равноапостол и просветител Св. Кирил от българския народ". По-късно там се появяват и благодарствени надписи от другите славянски народи.

„Кирил беше този, който дойде от изток в Рим и започна дискусия, дебат, този, който донесе тази прекрасна реалност, която съществува днес. Чудото на просвещението и на християнската дума на славянските страни. И е толкова важно да продължим този дебат и това уважение един към друг и към нашите култури и местни традиции. Много се радвам, че и тази година можем да посрещнем хората от България, които идват да се помолят и да почетат паметта на свети Кирил“, разказа падре Пол Лаулор.

Днес на това място се стичат туристи от цял свят и си тръгват с просветлението на свети Константин Кирил Философ и неговият брат Методий.