В централата на ООН в Ню Йорк официално беше открита 67-мата сесия на Общото събрание на организацията.

За втори път в историята на форума началото на общите дебати даде жена - президентът на Бразилия Дилма Русеф. Тя е и първият човек, който наруши 15-минутната рамка, в която трябва да се вмести всеки лидер.

В рамките на 30 минути президентът на САЩ Барак Обама коментира всички актуални световни думи. Речта му започна с емоционален разказ за дипломата, загинал в Либия. Иран пък беше предупреден, че времето не работи в полза на режима в Техеран.

Сред ораторите в първия ден на дискусиите е и българският държавен глава Росен Плевнелиев. България е получила поздравления и благодарност от САЩ за професионалната реакция на институциите след терористичната атака в Бургас. Това става ясно след срещата на Плевнелиев със  съветника на Обама по въпросите за сигурността Джон Бренан в Ню Йорк. Съветникът на Обама е отчел и доброто сътрудничество между специалните служби на двете държави в процеса на разследването на атентата.

80 държавни глави, 43 министър-председатели и над 35 министри на външните работи се събраха в залата на Общото събрание, за да обсъдят глобалните проблеми пред света.

Една от главните теми се очаква да бъде ситуацията в Близкия изток, включително и в Сирия, където вече година и половина продължават боевете между силите на правителството и опозицията.

Безредиците в мюсюлманските страни след антиислямския филм от САЩ, както и ситуацията около иранската ядрена програма също са на дневен ред.

Преди началото на форума иранският президент Махмуд Ахмадинеджад определи появата на филма „Невинността на мюсюлманите” като престъпление и следствие на злоупотреба със свободата на словото.

„Ние винаги осъждаме всички провокативни действия, насочени срещу религиите и чувствата на които и да е хора. Също така осъждаме всички форми на екстремизъм. Оскърбяването на пророка е отвратително”, подчерта лидерът в интервю за Си Ен Ен.

По неговите думи създалата се вследствие на филма ситуация трябва да бъде разрешена „в хуманитарната сфера” с участието на всички страни.