Земеделски производители в Сърбия за десети пореден ден блокират регионални и местни пътища в знак на протест с искания за по-добри условия за млекопроизводителите и ограничаване на вноса на млечни продукти.

Днес, 20 февруари, фермери със селскостопанска техника спряха движението в населени места в западната част на страната - в районите на Чачак, Кралево, Крагуевац и Горни Милановац.

Село Мрчаевци край Кралево, откъдето започнаха протестите, остава блокирано и на 20 февруари. Акции се провеждат още в Рача, Слатина, Церовац, Бара, Завлака, Богатич и Ядар, предаде БГНЕС.

Животновъдите настояват за въвеждане на такса върху вносното мляко и сирена с цел да се ограничи масовият приток на продукти на цени значително по-ниски от тези в Сърбия. Искат също гарантирано изкупуване на местното мляко и повишаване на изкупната цена.

Министърът на земеделието Драган Гламочич обяви на среща с представители на няколко земеделски организации, че ще бъде въведен задължителен знак „100 процента от Сърбия“, за да могат потребителите ясно да разпознават местните продукти.

В съобщение на министерството се посочва, че се подготвя и нов правилник за етикетирането на агрохранителни стоки, чрез който произходът на храните ще бъде обозначаван недвусмислено.

Ведомството допълва, че започва и системно уреждане на отношенията между производители и изкупвачи чрез въвеждане на задължителни договори преди доставката на земеделска продукция, с ясно определени срокове за плащане и механизъм за формиране на цената.

Гламочич заяви, че заради сътресенията на пазара на мляко отново ще бъдат въведени защитни такси за вносното сухо мляко. Той съобщи още, че Сърбия е поискала консултации с Европейската комисия във връзка със ситуацията на млечния пазар, като срещата е насрочена за 25 февруари с участие на представители на фермерите.

По-рано министърът заяви пред Радио Свободна Европа, че ограничаването на вноса не би било добро решение и че цените се формират от търсенето и предлагането. По думите му целта на държавата е чрез субсидии да запази фермите и производството и да осигури стабилно снабдяване.

На срещата с министъра на 20 февруари не са присъствали земеделците, които блокират пътищата, тъй като, както посочват, не са били поканени.

„Това е селски бунт, който няма да бъде спрян лесно. Или ще успеем с исканията си, или ще затворим стопанствата си“, заяви Предраг Велкович, член на Асоциацията на млекопроизводителите от Шумадия и Поморавие, по време на блокадата на Ибарската магистрала край Мрчаевци.

От организацията обявиха, че протестните блокади ще продължат до изпълнение на поставените искания.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK