Западна Европа се развива, а Източна се топи. Това е изводът от изследване, публикувано в днешния брой на Washington Post. То е базирано на данни от Федералния институт за регионално развитие на Германия за последните 10 години. Американското издание представя детайлна карта на зоните в Европа и демографските им проблеми.
Според изследователите много от най-големите европейски градски центрове са с намаляващи популации между 2001 г. и 2011 г.
Ирландия се увеличава учудващо бързо - с коефициент от 2.1, най-високият за Европа. Имигрантите там са допринесли значително за положителна демографска перспектива на страната.
Франция расте за сметка на Германия, където ситуацията е в застой.
Като цяло демографската картина в Испания е лоша. Растеж при населението се наблюдава само около Мадрид и на изток при Каталония.
Според учените тенденцията за по-добри демографски показатели на запад се поддържа от големите имигрантски вълни, които търсят препитание в западните страни.
Къде сме ние?
Страните от Източна Европа са застрашени от изчезване, сочат данните от изследването.
Според него повечето от населението на континента на изток се е свило между 2001 г. и 2011 г. Демографското развитие на Албания, България, Хърватия, Унгария, Латвия, Литва и Румъния е объркващо за сметка на Полша, където се наблюдава стабилност в положителен аспект.
У нас общият коефициент на плодовитост е 1.52, а за увеличаване на населението ни е необходим коефициент над 2. Въпреки очакванията най-нисък е в Югозападна България – 1.36, а най-висок – 1.82 в Югоизточна.
Северозападна България се нарежда на второ място с 1.72 деца, родени от една жена, разбираме от данните на НСИ за 2014 г. Според прогнозите на НСИ - населението на България до 2070 г. ще варира от 4 938 709 при неблагоприятни социално-икономически процеси в страната до 5 500 114 при благоприятни социално-икономически процеси.
Към момента у нас по официални данни живеят малко над 7 100 000 души, което означава, че тенденцията на топене на нацията ще се запази през следващите години.