След като в продължение на две десетилетия сомалийската столица Могадишу неофициално държеше титлата за най-опасен град в света, обстановката вече е много по-спокойна, коментира АП.

В столицата на Сомалия цари мир вече близо година, като се изключат откъслечните престрелки в предградията. На 6 август миналата година силите на Африканския съюз изтласкаха членовете на местното организация на терористичната мрежа „Ал Кайда”, които контролираха по- голямата част от града от 2007 г. до август 2011 г.

„Това е най-дългият мирен период, който Могадишу вижда за 20 години”, казва говорителят на военните сили на Африканския съюз.

Снимка: БГНЕС

Сомалийци, избягали от страната си преди години, се връщат обратно, а посолствата отново отварят врати. Повечето обаче ще ползват други сгради, защото много от старите са разрушени или повредени в битките.

Осем държави, сред които Турция, Либия, Йемен и Судан, вече имат дипломатическо присъствие в Могадишу. ООН и посолствата се изтеглиха от страната след падането на последното пълноценно функциониращо правителство през 1991 г.

Великобритания също обяви през февруари, че ще прати свой посланик в сомалийската столица. Заместник държавният секретар на САЩ посети Могадишу в неделя. Това е най-високопоставеният човек от американската власт, който посещава столицата след военния сблъсък от 1993 г.

„Тук съм от седмица, но не съм усетил никаква опасност”, заявява Абдихафар Абубакар, сомалиец по произход, живеещ в Минесота, който миналата седмица се върнал в африканската столица за първи път от 1992 г.

БТР-и на Уганда и Бурунди кръстосват града, но в сравнение с крайбрежните сражения в покрайнините това по-скоро прилича на засилена охрана, отколкото на готовност за атака от първа линия, анализират наблюдатели.

Стъпки за стабилизиране на положението

Главна цел е военните екипи в Могадишу да се трансформират в професионални бойци, които ще предоставят сигурност, а не заплаха. Те вече се обучават в Уганда, но често не им се плаща дълго време, а някои продължават да са заплаха за цивилните.

Снимка: БГНЕС

Журналист на АП преди няколко дни станал свидетел как войник на контролно-пропускателен пункт прострелял жена 2 пъти в крака без особена провокация.
Големи количества строителни материали, които ще подпомогнат бързата реконструкцията, се стоварват на пристанището в Могадишу.

Много от сградите в града все още носят белезите на войната. Но заместник командирът на пристанището отбелязва, че ако миналата година парцел в центъра е струвал 20 000 долара, сега се продава за 100 000 долара.

Футболните и баскетболните клубове се завръщат, изкуството процъфтява. На плажовете вече работят ресторанти. Правителството дори обмисля да назначи министър на туризма, който да привлича посетители в града. Говорителят на правителството смята, че Могадишу е по-безопасен от Багдад и Кабул.

Военният министър на Сомалия Хюсеин Араб Исе, завърнал се след 30 години от Калифорния, очаква държавата успешно да избере нов парламент, президент и премиер преди 20 август, когато изтича мандатът на сегашното преходно правителство.

Министърът е доволен от завръщащите се диаспори и от това, че те влагат парите си в страната. „Преди година никой не говореше за инвестиция на трудно изкараните си пари в Сомалия”, допълва Исе.

Пациентите, които се редят пред военната клиника на Африканския съюз, вече не идват с рани от огнестрелни оръжия. Сега далеч по-често оплакванията са свързани с инфекции или наранявания при катастрофи, казва военният доктор Леонард Дунгу. Случаите на недохранване също вече са по-редки.

Все пак ситуацията в столицата и страната не е окончателно стабилизирана. Предизвикателствата пред частите на ООН остават огромни. Нови екипи ще пристигнат в Могадишу идните седмици. Всички зони на града все още са оценени като „високорискови” от ООН, затова пратениците ще пътуват с военни конвои.

Други сомалийски градове, контролирани от терористите от „Ал Кайда”, остават по-опасни от Могадишу, твърди Робърт Янг Пелтън, автор на документалния очерк „Най-опасните места в света”.