75-тата годишнина от дебаркирането на съюзническите войски в Нормандия, събра във Франция световни лидери и останалите живи ветерани от десанта на 6 юни 1944 година.
Церемониите се пренесоха във Франция от другата страна на Ламанша. Това е може би една от последните възпоменателни събития с ветерани, участвали в десанта. Те козируваха прави, във военни униформи, всичките около 95-годишна възраст. Този изключително вълнуващ момент наложи сдържаност от страна на пдлитическите лидери.
Дори президентите на Съединените щати и на Франция – Доналд Тръмп и Енамюел Макрон – успяха да прикрият напражението и различията в отношенията си.
95-годишният Хари Рийд и 94-годишният Джок Хютън са част от британските парашутисти, които на 6 юни 1944 г. щурмуват нацистките укрепления на френския бряг.
„Това беше превъплъщение отново. Доста приятно при това”, споделя Джок Хютън.
„Това не беше само въпрос на патриотизъм, въпреки че съм патриот. Но въпросът беше, че десантът трябваше да успее - и така стана”, спомня си 95-годишният Хари Рийд.
В битката загиват 22 хиляди военни под британско командване. В тяхна памет на френския бряг президентът Еманюел Макрон и британският премиер Тереза Мей заедно откриха мемориал.
„Почти невъзможно е да си представим каква храброст се е искала в онзи ден от войниците, които встъпили в битка на този бряг”, заяви британският премиер.
Това е последната официална изява на Тереза Мей, която утре напуска поста.
„И нещо лично, позволете ми да изразя моите приятелски чувства към Тереза Мей и цялото удоволствие да работим упорито заедно и да вземем решения като й имам доверие”, сподели по този повод Макрон.
В катедралата на Байо, първия освободен френски град, бе отслужена възпоменателна служба.
Освен напрежението между Макрон и Тръмп, впечатление направи и отсъствието на двама занкови световни лидери - руския президент и германския канцлер. Отсъствието на Ангела Меркел засили спекулациите за противоречия във френско-германската двойка.