Те седят на дивана, усмихват се на камерата и очакват с нетърпение Коледа. Изглеждат като напълно щастливо семейство – въпреки белезите, които трябва да носят… Лицата им са обезобразени – по тях стоят следите, които напомнят за невероятната им история и съдба.
Трагедията на семейство Копланд от САЩ започва преди две години. 35-годишният ветеран от военновъздушните сили Кайл се завръща у дома след бойни мисии в Афганистан, за да прекара повече време със съпругата си и четирите си деца.
Той очаква с нетърпение новото приключение, на което ще се отдаде. Мъжът купува излязъл от употреба градски автобус - иска да го превърне в подвижен семеен дом, с който да пътуват из териториите на щатите.
На 27 декември 2021 г. обаче семейството катастрофира. Заради дефектирал нагревател на пропан автобусът едва не експлодира. 12-годишният Кейд успява да избяга през прозореца.
Майката на децата – 34-годишната Уитни, и 8-годишната Емри тъкмо са излезли навън с кучето. Но другите две деца – 5-годишният Крю и 13-годишната Пепър, са блокирани в капана на настъпилия ад.
Всичко се случва за няколко секунди. Кайл вижда огромната стена от пламъци, която заобикаля дъщеря му и сина му. Той тича към тях и и ги измъква - с обгорели лица и части от телата им.
Откарани са в болница. Там сърцето на Пепър спира за кратко, а Крю е поставена в изкуствена кома. Кайл има наранявания – на едното око и ръцете си.
След инцидента семейството се премества от Лас Вегас в малкия град Камдън в щата Ню Йорк. Уитни е от този регион и може да разчита на помощ от роднини. Днес те живеят в красива дървена къща, а свежият сняг около нея, създава усещането за идилия. Това коментира германското издание „Билд“, което тази Коледа изпраща екип, който да се срещне със семейството.
Нараняванията се затварят. Малкият Крю отново може да движи пръстите и устата си. Пепър, която изпява коледни песни, се подлага на лазерни процедури за изглаждане на белезите. Тя е претърпяла 60 операции, а Крю има 20.
Психическата травма също трябва да бъде преодоляна. Кошмарите и събуждането с писъци са чести. Децата, които остават невредими, са измъчвани от чувство за вина.
„Често си мисля, че и аз трябваше да се срещна с пламъците“, казва 12-годишният Кейд.
Психолозите наричат това синдром на вина на оцелелия. Силите на Кайл са напълно изтощени от посттравматичния стрес – комбинация от войната в Афганистан и случилото се в автобуса. Претърпява нервни кризи. Постоянно е обхванат от мъчително чувство на вина.
Вижте тази публикация в Instagram.
„Чувствах се отговорен за случилото се с семейството ми“, казва той.
Решава да предприеме ново пътуване с автобус. Търси стабилно возило, заради което го няма един месец. Време, в което съпругата му се страхува внезапно да се окаже сама.
Кайл обаче се прибира у дома променен – той е намерил вярата си към Бог. Връща се към момента, в който е стоял пред стените от пламъци около децата си и се е двоумял дали да премине през тях.
Вижте тази публикация в Instagram.
Казва, че е чул глас, който го е призовал: „Тичай към тях! Сега“.
„Бог ни спаси“, убеден е мъжът. Докато говори, малкият Крю гордо показва пред репортер на „Билд“ своята Библия.
С помощта на новата си вяра семейството отново започва да прави планове за бъдещето и мечтае да си купи ферма. Кайл вярва, че може да стане пастор.