Евакуацията на българи от Украйна започна от рано сутринта. Вече 300 наши сънародници са поискали да се евакуират от Украйна. Веселин Бранимиров, който е българският треньор в "Зоря" разказва, че напускането на украинската територия е трудно.
„Не изчаквам решението на нашето посолство, защото не знам кога ще бъде то. Те ми казаха, че събират списъци с имената на хората, които искат да бъдат евакуирани. Трудно се свързах с тях, звънях почти час. Говорих с консулството в Одеса, с консула, той ми каза, че няма желаещи за евакуация от Одеса“, обясни Веселин Бранимиров.
Затова Бранимиров действа сам. Целта е да срещне негови колеги хървати от друг отбор и с тяхна кола да излязат от Украйна.
Извънредната ситуация не изисква разделянето на украинско-български семейства, пояснява председателя на българската общност в Украйна.
„Като има един от семейството с паспорт, могат двамата да отидат в България. У нас от днескашния ден е военно положение и всички от 18 до 60 са в казармата“, отбелязва Валери Твердовски - председател на българската общност в Украйна.
А бесарабската българка Таня осъмва със звука на военните сирени. Тя казва, че е опасно да се пътува.
Притеснение има и в малките градове на Украйна.
„Сега се стреля навсякъде, ракети летят навсякъде и е много опасно да се тръгва за някъде. Противовъздушната отбрана над Киев работи, сваля ракети, стрелят по военни обекти и по летищата“, казва Соня Мартинюк от Виница.
Макар официално целите да са военни обекти, световни медии вече разпространяват поразени жилищни блокове, окървавени хора и дори жертви.
Затова съветът към българските граждани е да се приготвят за евакуация – лични документи, пари, транспортни средства.
Най-прекият път за евакуация е през Молдова - граничните пунктове са отворени, но задръстванията са големи. Границата към Румъния също остава е отворена.
Българските граждани, които се намират на територията на Украйна и искат да бъдат евакуирани, могат да осъществят връзка и с дирекция ,,Ситуационния център‘‘ на Министерство на външните работи на Република България чрез имейл адрес: [email protected].
При нужда от съдействие българските граждани в Украйна могат да се обръщат към Българското посолство в Киев на следните телефонни номера: +380 44 235 4389; +380 44 235 2202, както и на дежурни телефонни номера в извънработно време: +380 44 246 7237, +380 44 246 7672.