Брюксел има мандат да предоговаря, а не да прекратява договора на Европейската комисия с компанията „Пфайзер/Бионтех“ за доставка на ваксините против COVID-19.

Това разясни говорител на институцията ден, след като министърът на здравеопазването Асен Меджидиев заяви, че България ще подкрепи позиция за прекратяване на договора.

Договорът на ЕК с „Пфайзер/Бионтех“ съдържа необходимите технически условия за прекратяване. Затова обаче трябва решение на държавите членки.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Европейският съвет даде мандат на преговорния екип да предоговаря, а не да сложи край на договора, което е различно. Това е първият важен детайл“, каза говорителят на ЕК Стефан де Кирсмакер.

Брюксел коментира и количествата закупени дози до момента и потвърди, че всички са били наясно с условията.

„Всички договори са правени с участието производителите на ваксини - фармацевтичните компании, както и преговорен екип, в който имаше представители на ЕК и на държавите членки. Всички държави-членки участваха в преговорите и чудесно знаеха какви количества се договарят заедно с ЕК“, допълни Кирсмакер.

Очаква се темата да се обсъди на 14 март на срещата в Брюксел на здравните министри от ЕС.