Цялото човечество е претърпяло неочаквано и „тревожно“ забавяне на развитието си през 2024 г., когато глобалното възстановяване след пандемията започна да губи сила, много преди президентът Доналд Тръмп да намали драстично международната помощ на САЩ, предупреждава ООН.
Светът се възстановява от шока от пандемията от COVID-19 до 2023 г., според Индекса на човешкото развитие (ИЧР) на ООН, който измерва стандарта на живот, здравето и образованието. Но това възстановяване изглежда губи инерция, се казва в годишния доклад на Програмата за развитие на ООН, предаде АФП.
Ако това „тревожно“ забавяне се превърне в ново нормално състояние, постигането на нивата на човешко развитие, които някога се надявахме да достигнем до 2030 г., „може да се забави с десетилетия, което ще направи нашия свят по-несигурен, по-разделен и по-уязвим към икономически и екологични сътресения“, предупреждава шефът на ПРООН Ахим Щайнер.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Драстичните съкращения на международната помощ, обявени от няколко страни – най-вече от САЩ, където Тръмп оряза програми и разформирова USAID, основната организация за помощ в чужбина – ще влошат проблема, заяви Щайнер.
Ако богатите страни спрат да финансират развитието, „в крайна сметка това ще се отрази на икономиките, обществата и, да, мисля, че ще се отрази и след година-две в Индекса на човешкото развитие, в по-ниската продължителност на живота, в намаляващите доходи, в повече конфликти“, каза още Щайнер.
Експертите на ПРООН все още не са сигурни за основните причини за забавянето, наблюдавано през 2024 г. Те обаче са идентифицирали една от движещите сили като забавяне на напредъка в продължителността на живота, вероятно свързано със страничните ефекти на COVID-19 или с войните, които се разрастват по целия свят.
Има потенциална искра надежда: изкуственият интелект може да създаде условия за стартиране на развитието, предложи ПРООН.
Изкуственият интелект „е може би най-големият потенциал за поставяне на развитието на отделните икономики, но и на бедните и богатите хора, на различна траектория. Той ще промени практически всеки аспект от нашия живот“, подчерта Щайнер.
В доклада се отбелязва обаче, че всичко ще зависи от това как хората ще използват технологията.
Има рискове. Достъпът до изкуствен интелект в по-бедните страни не е същият като в по-богатите, а културните предразсъдъци могат да повлияят на начина, по който се разработват инструментите, се посочва в доклада.
Но „можем да проектираме така, че да намалим този риск“, каза Щайнер, уточнявайки, че това не трябва да бъде пречка за използването на ИИ в медицинските изследвания, например.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK