Светът използва чисти източници на енергия, за да посрещне повече от 40% от годишното търсене на електроенергия, за първи път от 1940 година.
Това се дължи на рекорден ръст на производството от възобновяемите енергийни източници, особено на слънчевата енергия, показват изводите от шестия годишен доклада Global Electricity Review на енергийния мозъчен тръст Ember.
Докладът установи, че слънчевите ферми са били най-бързо развиващият се източник на енергия в света през последните 20 последователни години.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Дял на чистата енергия в световен мащаб:
- 7% слънчева енергия,
- 8% вятърна енергия,
- 3% други възобновяеми източници,
- 14% хидроенергетика,
- 9% ядрена енергетика.
Авторите посочват, че търсенето на електроенергия отбеляза значително увеличение през 2024 г., изпреварвайки растежа на чистата електроенергия.
Нарастването на потреблението на електроенергия за изкуствен интелект, центрове за данни, електрически превозни средства и термопомпи е допринесло с 0,7% за растежа на глобалното търсене миналата година, показва докладът.
Въпреки това, основната причина, поради която ръстът на търсенето на електроенергия беше повишен през 2024 г. в сравнение с 2023 г., беше увеличаването на използването на климатици по време на горещи вълни.
Газовите електроцентрали са допринесли с 22% от световното производство на електроенергия, което се е променило малко спрямо 2023 г. Въглищата остават най-големият източник на производство, осигурявайки 34% от световния дял, спад от 36%.
Какви са тенденциите в Европейския съюз?
Слънчевата енергия се превърна в двигател за глобалния енергиен преход, като както слънчевото производство, така и инсталациите за капацитет поставят нови рекорди през 2024 г.
За първи път слънчевата енергия изпревари въглищата като източник на електроенергия в Европейския съюз.
Слънчевата енергия е най-бързо растящият източник през 2024 година с ръст от 21% (+53 тераватчаса).
Вятърна енергия също бележи увеличение от с 8 TWh на годишна база през 2024 г. Този ръст е по-нисък от наблюдаваното средно увеличение от 30 TWh на годишна база между 2019 г. и 2023 г. Докато добавянето на капацитет продължи през 2024 г., условията на вятъра бяха по-слаби в сравнение с 2023 г., когато условията бяха по-благоприятни.
Производството от ВЕЦ и ядрена енергия се е увеличило съответно с 32 TWh (+9,6%) и 29 TWh (+4,6%). Произведената от ВЕЦ-овете енергия се е увеличила поради благоприятните валежи в по-голямата част от Европа.
Три държави напълно са спрели производството не електроенергия от въглища – Австрия, Швеция и Португалия.
Следете всички най-важни теми, като последвате btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK