Най-малко петима ученици са били ранени при поредния инцидент със стрелба в американско училище. Едно от децата почина по-късно в болница.

В началото на учебния ден в понеделник въоръжен мъж нахлу в лавката на гимназия в района на Кливланд, щата Охайо.

Властите не разкриха подробности за обстоятелствата около инцидента и състоянието на пострадалите, но съобщиха, че някои от ранените деца са били транспортирани до болница с хеликоптер.

Полицията вече е задържала заподозрения извършител и е отцепила района около училището. Всички ученици се евакуират от района.

Според разпространената до момента информация нападателят е действал сам, предаде Си Ен Ен.

Много родители са се събрали пред сградата на училищната администрация в очакване на повече информация за случилото се и за състоянието на техните деца.

Само преди дни третокласник застреля своя съученичка недалеч от Сиатъл, щата Вашингтон, след като отиде на училище с пистолет в раницата. Според властите изстрелът не е бил умишлен.

През април 2007 г. Чо Сун Хуей, студент от южнокорейски произход, уби 32 души и рани още 25 преди да се самоубие.

Осем години по-рано, на 20 април 1999 г., двама ученици от гимназията „Колъмбайн” в Колорадо, Ерик Харис и Дилан Клеболд, влязоха в сградата на училището, въоръжени с пистолети и автомати. Последвалата трагедия струва живота на 12 техни съученици и един учител.

Често мотивите зад подобни кървави нападения остават скрити за следователи и психолози или се обясняват с проблеми, свързани с възрастта на извършителите. Много активисти в САЩ обаче отбелязват, че по-свободният режим за придобиване и носене на оръжие в немалко американски щати създава предпоставки за такива трагедии.

От друга страна онези, които подкрепят традиционното и конституционно право за носене на оръжие в САЩ контрират, че често нападателите избират за цел места, където оръжията са изрично забранени - например училища и университети. Оказва се, че забранените за оръжие зони са „по-безопасни” именно за нарушителите на закона. Представители на оръжейното лоби смятат, че нападателите биха се замислили повече, ако знаят, че жертвите им също са въоръжени.