Американски учени публикуваха изследване на чернобилските дървета-мутанти, установявайки как се е отразил върху флората безпрецедентният радиационен фон. Специалистите са установили, че в продължение на няколко години след аварията през 1986 година растежът на боровете значително се е забавил, а замърсяването се е отразило особено силно върху младите дървета, се твърди в отчет на изследователите, публикуван в сп. Trees.
"Много от тези дървета показват силно отличаващ се от нормата ръст в резултат на мутации и измиране на клетките заради разпространение на радиацията" - съобщи за Би Би Си един от авторите на изследването Тим Мусо от университета на Южна Каролина в САЩ.
Ученият е илюстрирал изследванията си със снимки на дърветата. На една от тях се вижда напречното сечение на три ствола. Набива се на очи, че средата на дървото е светла, а след това дървесината става червеникава. В коментара е казано, че смяната на цвета е станала веднага след аварията в Чернобилската АЕЦ през 1986 година.
Няколко други фотографии показват, че много дървета неочаквано са сменили посоката си на растеж - стъблата и клоните са започнали да се изкривяват. Предполага се, че тези промени също са в резултат на радиацията.
Проф. Мусо изучава природата в района на Чернобил от 1999 година - в радиус 30 километра от аварията. Изследването е обхванало над 100 бора от 12 територии. Ученият е избрал този вид дървета по много причини. Първо, такива дървета се срещат на много места в Европа и са важни за икономиката. Второ, при тях е удобно да бъдат изучавани дървесните пръстени.
Учените се надяват, че ще имат възможност да извършат подобно изследване и в района на Фукушима в Япония, където след разрушителното земетресение преди 2 години имаше проблеми с местната АЕЦ.