Всички пленарни сесии на Европейския парламент трябва да се провеждат в Страсбург и не могат да бъдат сливани от законодателите в полза на Брюксел, реши днес Съдът на ЕС. По този начин Съдът отмени решение на ЕП, който одобри сливането на пленарните сесии през октомври 2012 и 2013 г., за да ограничи времето, което законодателите прекарват в Страсбург, съобщават френски медии.

„Учредителните договори налагат на Европейския парламент, чието седалище е фиксирано в Страсбург, да се събира на пленарни заседания 12 пъти годишно”, припомня Европейският съд в решението си.

По този начин Съдът даде право на Франция, която е внесла жалбата срещу решението на ЕП от март 2011 г. да премахне двете четиридневни октомврийски сесии през 2012 е 2013 г., за да ги замени с две двудневни сесии, които да се проведат в същата седмица.

„Това решение трябва да сложи край на битката за седалището и да ни позволи да се съсредоточим върху първостепенните си задачи”, заявява пред АФП и електронното издание на вестник „Фигаро” френски евродепутат от Групата на Зелените.

Съгласно вътрешният правилник на Европейският парламент две от пленарните сесии на европейското законодателно събрание се провеждат в един и същи месец през есента (септември или октомври), за да компенсират липсата на заседание през август, когато евродепутатите са в почивка.

Самата продължителност на пленарната сесия е от четири дни (понеделник-четвъртък), като вторият и третият заседателен ден продължават до 24.00 часа.

Общо, по време на пленарна сесия Европарламентът заседава 50 работни часа, през които паралелно се провеждат и срещи на различните парламентарни комисии и политически групи.

Тази седмица се провежда последната за годината пленарна сесия на Европейския парламент.

Мнозинството от европейците, запознати с темата (с изключение на французите, разбира се), са единодушни, че Европейският парламент би бил много по-ефективен, ако пленарните сесии се провеждат в Брюксел, където заседават постоянно парламентарните комисии и политическите групи, и където се провеждат т. нар. мини-пленарни сесии.

Сумата, която костват на данъкоплатците и бюджета на ЕС ежемесечните четиридневни „експедиции” на евродепутатите до Страсбург възлиза между 170 и 180 млн. евро годишно.

Което е и достатъчен довод за мнозина да се въведе промяна в учредителните договори, която да "закърпи" този откровено ненужен и непрактичен разход.

Но не и за Париж.

Франция защитава седалището на Европарламента да остане в Страсбург на основание учредителните договори, в които това е определено от държавите-основателки на ЕС, сред които е и тя.

За да се промени текст от учредителните договори трябва единодушното съгласие на 27-те, което докато Франция е против е невъзможно.

Което и доведе до опита на Европарламента да "изклинчи" законодателно през март 2011 г., за да се опита да съкрати част от разходите си от пътуванията за пленарни сесии до края на мандата си през лятото на 2014 г.

В Страсбург, административната столица на департамента Алзас, са разположени още Съветът на Европа, Европейския съд по правата на човека; свои дипломатически представителства имат почти всички европейски и евразийски държави и тн.

В допълнение, любопитен факт е, че Алзас се смята за втория най-богат департамент във Франция, след Ил-дьо-Франс, административната територия, на която е разположен Париж.

Другото, разбира се, е общоевропейската солидарност, родина на която е страната на Волтер и Монтескьо.