Черногорската специална прокуратура заяви, че органи на руската държава са замесени в осуетения опит за преврат в деня на парламентарните избори през октомври, който е имал за цел да се попречи на присъединяване на Черна гора към НАТО, предаде „Франс прес”, цитирана от БТА.

„Досега ние имахме доказателства, че националистическите структури на Русия стоят зад преврата, но вече има и такива, които сочат, че органите на руската държава са замесени на някакво ниво", заяви главният специален прокурор на Черна гора Миливое Катнич пред местни медии.

Черногорската прокуратура подозира общо 25 души, главно сръбски граждани и двама руснаци, че са подготвили мистериозния опит за преврат на 16 октомври, в деня на парламентарните избори. Около 15 заподозрени бяха задържани, а двама руски граждани, заподозрени като организатори, все още се издирват от местното правосъдие.

Катнич посочи, че става дума за Едурад Сисмаков, който през 2014 г. е бил "заместник на руския военен аташе в Полша" и който е действал в този заговор под името Едурад Широков, както и за лице на име Владимир Николаевич Попов.

Прокурорът увери, че "единствената мотивация на тези структури" е "да се попречи на Черна гора да влезе в НАТО". Черна гора би трябвало да ратифицира тази година присъединяването си към НАТО. Проруската опозиция в страната иска референдум за това присъединяване, но управляващите отхвърлят тази идея.

Според прокуратурата предполагаемите участници в заговора са планирали да влязат със сила в парламента в деня на изборите, за да провъзгласят победа на коалиция на проруската опозиция - Демократичния фронт, и да арестуват Мило Джуканович, дори да го убият.

Джуканович, който е силният човек в Черна гора от началото на 90-те години, остава в очите на опозицията истинският ръководител на страната, въпреки че в края на 2016 г. изостави премиерския пост, поверявайки го на своя помощник Душко Маркович.

„Разузнавателните служби на приятелски страни в Европа и специално на САЩ и Великобритания помогнаха на Черна гора в разследването”, посочи Катнич.

Той призова руските власти да проведат разследване "структурите", участвали в заговора. Москва твърди, че няма нищо общо със събитията.

"Тази новина стои редом до други голословни обвинения към нашата страна за хакерски атаки срещу целия Запад, за намеса в предизборни кампании в повечето за западни страни и много други", заяви руският външен министър Сергей Лавров.

Четирима сръбски граждани пледираха виновни и бяха осъдени за участие в заговора. Пети сръбски гражданин - Александър Синджелич, сръбски националист, бе представен от Катнич като "ключов свидетел" на прокуратурата.

Прокуратурата трябва да разпита днес двама депутати от проруската опозиция - Андрия Мандич и Милан Кнежевич, заподозрени във връзка със заговора. Двамата отхвърлят подобни обвинения.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement