Сърбия се готви за протест, който може да промени политическото ѝ бъдеще. В Белград се очаква да се стекат до един милион души от цялата страна.

Макар че започнаха като естесвено недоволство след смъртта на 15 души под падналата козирка на гарата в Нови Сад през ноември, протестите днес имат едно основно искане – край на ерата „Вучич“.

Един от слоганите е: „На 15 март 2003 година изпратихме най-добрия, на този 15 март ще изпратим най-лошия“. Преди 22 години на утрешната дата беше погребението на убития министър-председател Зоран Джинджич.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В навечерието на очаквания огромен протест, на символичната дата, екипът на bTV се срещна с един от най-близките хора на Джинджич - човека застанал начело на Сърбия след убийството и провел Операция „Сабя“ по разследване на атентата, променил историческия път на страната.

„Беше страшно. Дойде като нещо много страшно за мен. Когато Зоран беше убит, до този конкретен ден през 2003 година, за мен 12 март беше един от щастливите дни в живота ми. Защото това е рожденият ден на моята съпруга“, споделя бившият премиер на Сърбия Зоран Живкович.

„Това е една от най-големите загуби в моя живот. Не само в моя лично, но и за мен като гражданин на Сърбия, като някой, който загуби Зоран като свой приятел - човек, който беше дефиниция на сръбското бъдеще. А в този момент това бъдеще стана невъзможно“, каза още той.

За болезнените спомени и равносметката 22 години след убийството на Зоран Джинджич – разказът на човека поел управлението на страната и борбата с организираната престъпност – бившият министър-председател на Сърбия Зоран Живкович - очаквайте утре, в първото издание на предаването „bTV Светът”, веднага след обедните новини.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK