Румънският външен министър Кристиан Дяконеску призова да бъде обсъдено положението на румънското малцинство в България. Той заяви, че иска "същите стандарти и същите принципи да се прилагат навсякъде по отношение на режима на малцинствата на европейско ниво".

"Не ме притеснява абсолютно нищо, докато правото на румънците да се смятат за румънци, а не за друга категория, друго наименование, произлизащо от едно възприятие на държавно ниво, се спазва. Докато това право се спазва, нямаме никакъв проблем, но трябва да обърнем внимание тогава, когато се появи размиване", коментира министърът, цитиран от Медиафакс.

Не закъсня и отговор от българския му колега. В свое изявление Николай Младенов заяви, че „правата на всички граждани в Република България се спазват стриктно, съобразно с разпоредбите на българската Конституция”.

По думите му тези права са граждански, а не основани на етнически произход: „В България съжителстват много и различни етноси, които могат да се заявяват като такива и имат равни права на вероизповедание, труд и достъп до образование. Що се отнася до българските граждани от румънски етнически произход, които впрочем според последното преброяване са 891 души, те имат свое училище и църква, които функционират традиционно у нас.

На последното съвместно заседание на двете правителства в Букурещ бяха обсъдени широк кръг от въпроси от взаимен интерес, сред които не фигурираше темата за "състоянието на румънското малцинство", казва още Младенов.

По темата Румъния отправи послание и към Сърбия. В последния момент преди заседанието на Европейския съвет на 1 март северната ни съседка се противопостави на

Сърбия да бъде даден статут на държава-кандидат за членство в ЕС, като критикува отношението на сръбските власти към влашкото малцинство. Въпросът бе уреден, след като двете страни подписаха Протокол за статута на малцинствата в двете страни.