Унгария се подготвя да разшири антиимиграционната си кампания върху страни като Гърция, Македония и Сърбия, съобщи вчера унгарското правителство.

Властите ще се опитат да убедят потенциалните мигранти, че не си струва да влизат в Унгария. Двете основни причини, които ще бъдат изтъкнати, са по-строгите правила за имиграцията, които страната прие на 1 август, и оградата, която се строи по сръбско-унгарската граница.

Повечето имигранти, които влизат в Унгария, се насочват към по-богатите западноевропейски страни като Германия и Швеция.

Друга цел на кампанията е да прекъсне пътищата на организирания трафик на хора, които минават през страната към ЕС. Правителството на Виктор Орбан е заимствало идеята от подобна кампания, водена от Германия на Балканите.

„Искаме да информираме мигрантите, че трафикантите на хора ще вземат парите им, най-вероятно без да могат да изпълнят обещанията си, ако идват към Унгария”, коментира Янош Лазар, началникът на канцеларията на министър-председателя Орбан.

Кампанията ще бъде гласувана на заседание на правителството на 18 август.

Над 120 хиляди имигранти са влезли в Унгария през 2014 г. Повечето от тях са минали през Гърция, Македония и Сърбия.

Някои от решенията на унгарското правителство от последните месеци, като билбордове с послания като „Ако идвате в Унгария, трябва да уважавате нашата култура”, както и разпратен въпросник до гласоподавателите, свързващ миграцията с тероризма, бяха обявени за ксенофобски от неправителствени организации.

По-строгите правила за имиграцията бяха подложени и на остри критики от активисти. Според правозащитници новите закони нарушават международните принципи за отношение към бежанци.