През втората половина на ’90-те години кадри показват любопитна сцена – след братска прегръдка усмихнатият кмет на град Истанбул е крайно вежлив с човека, който около 20 години по-късно ще бъде демонизиран от официалната власт в Турция.
„Към края на кметското си управление, Ердоган разказа на турците една нова приказка. И всички бяха част от нея – бизнеса, Фетхуллах Гюлен, кюрдите. Гюлен подкрепи с интелекта си новото управление - на всички нива бяха назначени близки до него интелектуалци”, коментира Дилек Дундар, съпруга на Джан Дундар.
Съюзите обаче един по един започнаха да се разпадат.
След нощта на 16 юли, Ердоган обвини бившия си партньор в опита за преврат и всички, които открито или тайно му симпатизират, са преследвани, където и да се намират по света.
„Ние винаги сме казвали, че сме вдъхновени от господин Гюлен. Никога не сме го крили или отричали. Винаги сме признавали, че сме вдъхновени от него и неговите учения”, коментира Селчук Гюлташлъ, бивш кореспондент на „Заман” в Брюксел. Той заявява, че не може да говори от името на всички Гюленисти, но по думите му Гюлен е вдъхновяващ лидер.
Кой обаче Фетхуллах Гюлен? И как от най-харизматичния духовен лидер край Босфора, той се превръща в най-търсения терорист от Анкара?
Мохамед Фетхуллах Гюлен е турски проповедник, писател-ислямовед и основател на движението „Хизмет” – в превод „Службата”.
През 1999 г. заминава за Съединените щати под предлог, че има нужда от специализирано лечение, но никога не се завръща в Турция. През 2013 г. списание „Тайм” нарежда духовника сред 100-те най-влиятелни личности в света. През 90-те влиянието и контактите му го нареждат сред най-силните мъже в турската политика.
„От началото смятах, че хората, свързани с Гюлен са опасни. След като Ердоган ги покани в управлението на държавата, съдии, полицаи и служители, назначени в държавната администрация, заради членството в движението му, причиниха ужасни неща на много невинни хора”, посочва Джан Дундар, дисидент и бивш главен редактор на вестник „Джумхюриет”.
С името на Гюлен са свързвани дейности за милиарди долари – от благотворителни фондации, издателски къщи, медии, образователни институции, фондации, десетки хиляди бизнес организации в целия свят, Турската конфедерация на бизнесмените и индустриалците, банки. Могъщ капитал, заради който движението „Хизмет” е наричано „Паралелна държава” от властите в Анкара.
На въпрос как един духовник, човек, отдаден на Бога, има ресурсите да контролира или влияе върху тези институции, не само в Турция, но и в целия свят Селчук Гюлташлъ, бивш кореспондент на „Заман” в Брюксел, посочва отново, е той е вдъхновяващ лидер. „Тези банки и училища не са негова собственост. Те са създадени от хора, които са били вдъхновени от него. Има много подобни истории, ако погледнете Съединените щати или в останалите страни по света”, казва той.
Последното обединение на конгломерата от организации, свързани с Гюлен, е „Алиансът за споделени ценности”. От офиса на организацията, разположен в сърцето на Манхатън, отказаха интервю за bTV, с обяснението, че здравето на проповедника е влошено.
Разривът на отношенията между Ердоган и Гюлен ни връща към зимата на 2013-а година.
Над неопетнения образ на Реджеп Тайип Ердоган надвисват буреносни облаци след като на 17 декември избухва мащабен корупционен скандал в управляващата партия на Справедливостта и развитието. Става ясно, че огромни финансови потоци, отклонявани от мащабни обществени поръчки, водят към тесния семеен кръг на Ердоган. Най-сериозно този скандал е отразен на страниците на вестник „Заман”, част от медийната империя на Гюлен.
Гюлташлъ коментира, че тогава Ердоган е започнал да ги нарича терористи, шпиони и инструмент на чужди агенции. „ Има погрешно разбиране, което понякога е нарочно създавано, което твърди, че господин Гюлен е редактор на вестника. Това е една голяма, дебела лъжа”, категоричен е той.
Връзките с вестника обаче са истина. И след десетилетия на натрупване, таеният конфликт излиза извън контрол.
Турските власти щурмуват сградата на свързания с Гюлен вестник „Заман”. Атаката срещу редакцията на най-големия турски вестник идва след съдебно решение, с което на практика държавата национализира изданието, излизащо на няколко езика. Главният редактор е уволнен, а назначени от властите синдици поемат управлението.
„За една нощ критичният вестник се превърна в про-Ердоган, про-правителствена медия. И почти всички редактори и журналисти бяха изгонени. Аз самият бях уволнен през април, само месец по-късно, заради неприлично, неморално поведение – включително – сексуално посегателство”, коментира Гюлташлъ.
Обвиненията в сексуални престъпления лишават арестуваните от всяка форма на социална защита. 124 от всички 191 арестувани в момента журналисти в Турция са работили за издания близки до движението „Хизмет”. Те са обвинени в участие и ръководене на терористична организация. Селчук Гюлташлъ не прави изключение. Той вече има издадена заповед за ареста му.
„Имам колеги, които са в чужбина. И понеже не могат да бъдат заловени от властите, техните близки са вкарани в затвора. Например, съпругата на Билант Коруджу. Той е бил главен редактор на Йарина Бакиш. Неговата съпруга все още е в затвора, защото Коруджу не беше намерен в дома им. Бюлент Кенеш, бившият главен редактор на Today Zaman - неговият брат все още е в затвора. Фатих Угур – бившият редактор на „Заман”, защото той не беше намерен – брат му е в затвора”, коментира Селчук Гюлташлъ.
Според Дилек Дундар, която е държана против волята й в Турция, след като съпругът й приема доброволното изгнание в Германия, опитът за преврат е просто част от плана на властите за справяне с опозицията в страната. „Правителството е имало информация за преврата предварително, но или не успяха да го спрат или не искаха. Властите се възползваха от ситуацията, за да се разправят по-бързо с движението на Фетхуллах Гюлен”, коментира тя.
По думите й това, което не можеха да си позволят, сега го правят много по-лесно, особено натискът върху медиите и опозицията. Много журналисти, които нямаха нищо общо с Фетхуллах Гюлен, бяха арестувани. Започнаха да преследват интелигенцията и интелектуалците на Турция, добавя Дундар.
Пред съдебната палата в Истанбул, на същия площад, на който Дилек Дундар спасява живота на съпруга си, като застава на пътя на куршумите миналата година, всеки ден десетки търсят справедливост за своите близки, задържани при масовите арести в Турция.
Масовите арести придобиват епидемични размери и засягат всички сфери на живота в страната.
„Не е нормално всички членове на опозиционните политически партии да чакат да бъдат арестувани. Това не е демокрация”, казва Ерол Ондероглу от Репортери без граници в Турция.
Много преди опита за военен преврат обаче, в Турция не е безопасно да мислиш различно. Според статистиката, всеки ден средно по двама турски граждани попадат под ударите на закона, заради статус в социалните мрежи. До 15 юли миналата година са повдигнати около 2000 обвинения за обида срещу Ердоган.
„Когато става въпрос за публикация в социалните мрежи, написаното може да бъде тълкувано според точка 299 - „Обида на президента”. Могат да обискират дома ви. Могат да ви арестуват, а дори могат да ви вкарат в затвора. Дори срещу вас да има само разследване. Една седмица, две седмици – ще ви проверят компютъра, мобилния телефон, а най-често целта е просто да ви дадат урок”, казва Ондероглу.
Най-известният турски футболист от близкото минало Хакан Шукур също беше съден за обида след мнение в Туитър.
Един от най-куриозните случаи обаче е на служителя в истанбулската Спешна помощ - Билгин Чифчи, който беше уволнени и съден, след като в „Туитър” сравни Ердоган с героя от филма „Властелина на пръстените" - Ам Гъл. Стигна се до там, екипът на мултимилионната кино продукция да се застъпва за съдения турчин, а самият Питър Джаксън заяви, че сравнението всъщност не е обидно, защото сравнява най-силния човек в Турция с позитивния герой Смийгъл, който е лошо повлиян от въздействието на пръстена.
След опита за преврат на 15 юли, ситуацията в Турция се променя драматично.
Преди дни президентът Ердоган подписа поредният указ, с който на 16 април турските граждани ще гласуват на референдум, за да стане страната президентска република.
Според Дилек Дундар системата е се промени и страната ще се ислямизира ако Ердоган получи властта.
Бану Гювен, бивш журналист и бивш водещ в телевизия IMC TV, посочва, че той ще има контрол върху всеки аспект от живота в страната, ще контролира парламента напълно. И най-важното – ще може да управлява страната с декрети, президентски декрети. Това прави парламента безполезен.