Европейската комисия планира да лансира инициатива за създаването на специализирана група прокурори, които да се занимават със случаите на измами на територията на ЕС.
Директорът на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер заявява в интервю за АФП, че Еврокомисията планира до юни следващата година да е изготвила текста на предложението за регламент, който да постави началото на Европейска прокурорска служба.
Според Джовани Кеслер, италиански магистрат, който се намира начело на ОЛАФ от 2010 г. тази мярка е наложителна, за да бъдат защитени интересите на европейските данъкоплатци.
„С фрагментирания подход на националните власти към престъпност, която е все по-транснационална, отговорът ни не е адекватен”, заявява Кеслер в интервю за АФП.
„Всеки разбира, че съществува нужда да се предприеме нещо решително в това време на икономическа криза. Всяко правителство дължи на своите данъкоплатци, на своите гласоподаватели нещо значимо, с цел да защити изчерпващите им се пари”, допълва Джовани Кеслер.
Размерът на транграничните престъпления като контрабандата и измамите правят невъзможно за индивидуалната държава-член да се справи със замесените, уточнява още директорът на ОЛАФ.
„За да могат да бъдат разкрити и разбити големите транснационални мрежи за дистрибуция на нелегални цигари или картелът от трафиканти, които стоят зад контрабандата или големите икономически престъпления, или измамите, ни трябва транснационален подход, интегриран европейски такъв”, казва Джовани Кеслер.
„Този вид престъпления не могат да бъдат адекватно откривани, а когато бъдат откривани не могат да бъдат третирани единствено от национална перспектива, какъвто е случаят в момента”, допълва италианския магистрат.
Според него подобна общо-европейска прокурорска служба няма „да настъпва по пръстите на краката” националните власти и ще работи ексклузивно с службите за борба с измамите в съответните държави-членки.
„Европейската прокурорска служба ще е съставена от централна група от прокурори, идващи от всички държави в ЕС, специално специализирани в този тип престъпления, както и мрежа от национални прокурори, които ще се намират на място и ще докладват на централното бюро”, казва Джовани Кеслер.
Директорът на ОЛАФ казва още, че мнозинството от държавите в ЕС подкрепят идеята, като сред скептиците е Великобритания, която традиционно има резерви към европейските ходове за обединение на съдебните власти.