През 2001 г. сингапурският бизнесмен Джак Сим създава Световната организацияна тоалетните, за да привлече вниманието към проблема за липсата на хигиенна култура и канализация в развиващите се страни.

На 19 ноември всяка година организацията отбелязва Световния ден на тоалетната, в стремежа да се разчупят тоалетните табута чрез обществени образователни и хумористични кампании и събития из целия свят.

Проблемът

Зашеметяващ е броят на хората, които нямат достъп до чиста тоалетна, а именно 2,5 милиарда души или един на всеки трима по света. Около 1,1 милиарда души пък са принудени да извършват хигиенните си нужди на открито. Данните сочат, че използването на замърсена вода води до диарийни заболявания, които убиват по-малките деца в развиващия се свят, подобно на заболявания като ХИВ /СПИН, малария и морбили.

Паралелно с това икономическите разходи се увеличават заради проблемите, свързани с лошата хигиена. В някои страни от Източна Азия като Индия например, се наблюдава увеличаване на средствата за предоставяне на здравни грижи и достъп до питейна вода (както за домакинствата, така и за селскостопански цели) и съответно спад в сектора на туризма, тъй като местата с лоши хигиенни условия не са особено привлекателни за пътешественици.

Решението

Световната организация на тоалетните ще представи петиция пред ООН, приканваща Обединениете нации "да изпълнят своите обещания" за подобряване състоянието на канализациите и достъпа до чиста вода в световен мащаб.

Миналата година Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" стартира състезание за преоткриване на тоалетната, което да мотивира инженерите да създадат по-добра тоалетна чиния.

Първата награда от 100 000 долара бе спечелена от тоалетна, захранвана със слънчева енергия, която превръща човешките отпадъци в енергия, докато филтрира използваната вода, за да я направи годна за напояване.

Според Джак Сим, един от най-важните начини за решаване на световния проблем с канализацията е да се говори за това. По тази причина се организират специални тържества по случай световния ден на тоалетната:

Англия

Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина организира изложба, включваща нови дизайни на тоалетни чинии и научни инструменти за изучаване на човешки отпадъци.

Индия

Местна организация ще представи художествена изложба, която насърчава посетителите да украсяват своите тоалетни с илюстрации и съобщения за важността на санитарните въпроси. Ще се проведе и състезание по най-дълго седене на тоалетната чиния.

САЩ

В Орегон ще се насърчава използването на тоалетна, която отделя урината от фекалиите и дава възможност за екологосъобразно компостиране.

По материали на Би Би Си