Британците са разединени в дебатите за ползата и вредата от наплива на имигранти от България и Румъния след 1 януари.
Дебатите се разгорещяват особено след кампанията на няколко вестника през последните дни срещу очаквания прилив на чуждестранни работници
Остават по-малко от три месеца до деня, в който и последните ограничения пред български и румънски работници ще отпаднат. Във Великобритания се засилват както истерията срещу вълната имигранти от двете балкански държави, така и призивите правителството да продължи да налага ограничения.
„Всичко е заради това, че от 1 януари ще имаме същите права както поляците например. Те имат равни права тук, както индийците например, за разлика от нас и от българите”, обясни Киприян Гайнару работник от Румъния.
Таблоидът "Дейли експрес" организира подписка с искане правителството да не отваря трудовия пазар. Броят на подкрепилите я непрекъснато расте. „Чувствам, че отношението към нас е несправедливо заради страната, от която идваме. Всичко, което се случва напоследък, медиите и изказванията на някои политици внушават, че България е рискова страна”, коментира Иво Станков, директор на лондонския фестивал на българската култура.
В родината на либералната икономика са разединени, но много от тях виждат ползи от отмяната на ограниченията за българи и румънци. „Много хора смятат, че това ще има положителен ефект, защото има недостиг на работници, и ще бъде добре за нашата икономика, тъй като те са добри работници и могат да работят здраво”, е мнението на маркетинг експерта Адам Корми.
Независимо от недоброжелателната кампания на острова, Великобритания трябва да отвори трудовия си пазар за българи и румънци от 1 януари. В противен случай е застрашена от европейски санкции.