Британски химици оповестиха, че може би са разкрили загадката за това как обекти от космоса са били "виновни" за зараждането на живот на Земята. Учени отдавна уверяват, че е възможно някои важни съставки на живота да са дошли от метеорити, които са бомбардирали Земята в ранния етап от съществуването й. Как точно безжизнени скали са се превърнали в „тухли” на живота обаче оставаше неясно.
Според учени от университета в Лийдс резултатите от изследването им показват, че химическа "батерия", сходна с онази, която днес е характерна за всички живи клетки и генерира нужната за живота енергия, вероятно е била създадена, когато метеорити, съдържащи фосфорни минерали, са паднали в "езера" от горещи киселинни течности. Това е станало край вулкани на повърхността на Земята в ранния етап от съществуването й.
„Загадката за това как живи организми са се разпространили от безжизнени скали отдавна озадачаваше учените, но смятаме, че откритите от нас необичайни фосфорни химикали могат да са прекурсор на батериите, които днес захранват целия живот на планетата”, заяви химикът Тери Кий от университета.
Реагирайки с киселинните течности около вулканите, фосфорът може да е сформирал съставка, свързана с онова, което учените са нарекли химичен живот.
„Химичният живот трябва да е бил междинната стъпка между неорганичната скала и първата жива биологична клетка. С помощта на тези примитивни батерии химикалите са се организирали така, че да имат по-комплексно поведение и да се превърнат в живите биологични структури, които познаваме днес”, отбелязва още Кий.