Бразилия обяви, че ще засили граничния контрол със съседите си, основни производители на кока, за да се справи с увеличаваща се наркозависимост в страната. Новите мерки ще включват границите с Боливия, Перу и Колумбия.
Според данни на властите 90 % от наркотиците пристигат от Боливия и Перу, а останалите 10 от Колумбия. За 80 % от марихуана в Бразилия пък е отговорен Парагвай.
Заради подобряването на икономическото състояние на бразилците, се отчита и увеличаване в употребата на наркотици, коментират властите. Бразилия е вторият най-голям потребител на кокаин и „крек” с десетократно увеличение за периода 2003-2010 година.
„Кокаиновата консумация е най-висока на юг и югоизток, където са концентрирани 60 % от населението и 75 % от правителствените служби”, обяснява Ослайн Сантана, директор на Бразилската дирекция за борба с организираната престъпност.
Смята се, че един процент от всички 191 млн. души, живеещи в тази част на страната, употребяват кокаин и „крек”.
Независимо от набиращите сила призиви за декриминализация на леката дрога миналата година президентът Дилма Русеф обяви план за прекъсването на кокаиновата контрабанда от границата до големите градове.
Планът включва бързо унищожаване на конфискуваните наркотици, за да се предотвратят разпространението й, а също така и лечение на пристрастените.
Предвиждат се и съвместни операции с полицейските служби на съседните страни на тяхна територия.
3 500 души полицейски персонал, с 1000 повече от миналата година, се включва в борбата с наркотиците по граничните райони.
Вече са изпратени 17 хиляди военнослужещи по границите с Боливия, Парагвай, Аржентина и Уругвай като част от операцията „Агата 5” за пресичане на трансграничния трафик на наркотици. Всички държави са уведомени за изпращането и освен Парагвай всички са изпратили наблюдатели в района.
„Удар в портфейла”
За последните две седмици са заловени 31 души и шест тона наркотици. Миналата година полицията е конфискувала 24 тона кокаин, сравнено с 27 през 2010 година.
За разлика от Мексико и Колумбия, трафикът в Бразилия не се ръководи от големи картели, а от по-малки големи кръгове, контролирани от бразилци.
„Нашата основна стратегия е да идентифицираме големите наркотрафиканти и да удряме в портфейлите им, да атакуваме печалбата им”, обяснява Сантана. „Защото те могат да си позволят най-добрите адвокати да намалят присъдата и да продължат със заниманието си.”
Засилените мерки не срещат съпротивата на съседните държави, но вътре в страната много хора не са съгласни с действията на властите. Според някои мярката е закъсняла, предвид набиращите популярност дебати за легализиране на леките наркотици, като марихуаната.
Ожесточени спорове се водят и около закон приет през 2006 г., който наказва със затвор за консуматорите на дрога, но оставя на полицията сама да решава кой е обикновен потребител и кой дилър, само по пренасяното количеството. Това еувеличило броя затворници с подобни присъди от 60 000 през 2006 година до 125 000 в началото на тази.